ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чого триматися за дике поле?

Чого  триматися  за  дике  поле?

У кропивницькому кінотеатрі «Портал» завершився  премєрний  показ фільму  «Дике поле» за романом Сергія Жадана «Ворошиловград». Це – дебют режисера Ярослава Лодигіна. Телепрем’єра очікується на телеканалі «Україна».

Фільм викликав  часом полярні оцінки – від  захвату до категоричного несприйняття, зокрема через надмір нецензурної лексики. Відразу ж можна сказати, що її тут справді забагато, але й зовсім обійтися  без неї навряд чи й можна було. Часом ці слова звучать  як захист, як кинджальний удар, без якого тебе сприймали б зовсім за слабака, часом просто як вичерпна характеристика героя. До речі, автор роману зіграв тут малесеньку епізодичну роль охоронця, у вустах якого звучить єдине слово, і саме нецензурне. Але перед нами тип людини. І – мов променем висвітлена коротка біографія:  надії юності, намагання реалізувати себе, бажання заробити, неможливість вскочити у бажаний соціальний ліфт, примітивна робота, спалювання молодого життя у горілці та грубих розвагах.

Такий життєвий сценарій  ще й оптимістичний для багатьох і багатьох молодих людей Донбасу, зокрема міста Старобільська, де народився і виріс Сергій Жадан і де влітку 2017 року тривали зйомки фільму «Дике поле». Події  відбуваються ще до початку російсько-української війни, і хоча у фільмі про неї ніби не йдеться взагалі, вона незримо присутня у ключовій ідеї фільму – захищати своє, уміти постояти за справедливість. Український інтелігент Герман  (молодому акторові Олегу Москаленку, очевидно, ця роль принесе популярність) ніби зовсім не готовий до цього. Але йому, столичному незалежному експерту, неочікувано доводиться  повернутися у край свого дитинства і захищати від рейдерів бензоколонку, сімейний бізнес, від якого він, як виявилось, не готовий просто так відмовитись.

Власне, це і весь сюжет українсько-нідерландського-швейцарського фільму (копродукція). Фільм-картинка? Але у багатьох ніби незначних моментах, сценках показаний цілий пласт провінційного життя на сході України з його неспішністю, суржиком, сваволею, часом  глупством, але й добротою, людяністю, щирістю. Та не лише це змушує героя залишатися тут, спочатку на день-два, а потім і назавжди.  Якась невидима сила в цих степах, польовому різнотрав’ї,  в прохолоді степової річки та щебеті пташок. Вона привиджується Германові (ніби під дією сумнівного снотворного) у містичних вершниках --  чи то скіфах, чи козаках.  Вона промовляє зцілюючи ми словами пастора (якщо це не найкраща, то, можливо, найвиразніша роль Олексія Горбунова), який невідомо звідки взявся у цій глушині і теж, очевидно, пройшов неабияке випробування злом (колишній наркоман).

Цю силу вочевидь не враховує, бо не може зрозуміти й осягнути, майже містичний персонаж, власник великих грошей Марлен Владленович, який певен, що найбільша сила – це сила капіталу. Чого ви, мовляв, тримаєтесь за це дике поле? Що воно вам дає? Адже все, що було минуле, його нема. Воно не матеріальне.

Дике поле – це ж і  про нас, про наш степ. Так його називали російські окупанти, які більш як чверть тисячоліття тому прийшли його освоювати, розбудовувати нашими руками і присвоїти собі – утвердити тут свої назви, цінності, святині. А тепер у своїй столиці встановлюють пам’ятники нашим князям і вже реальною військовою силою захопили частину нашого поля.  І вже наш капітал, без цієї пам’яті й духовного опертя – їхній, він не згадуватиме про свій народ, а буде працювати на сильнішого (не дарма ж  Марлен Владленович  не хоче навіть  чути української мови). Але слово пастора об’єднує і рятує. Воно має ту вогненну силу, яка лише зараз поволечки повертається у ці степи, у це дике поле…

444 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.