ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Чи витримають комунальні друковані ЗМІ Кіровоградщини випробування роздержавленням

Чи витримають комунальні друковані ЗМІ Кіровоградщини випробування роздержавленням

Інформаційне  поле: що зійде?

Виклики  у сфері  інформаційної безпеки нашої держави, здається, давно відомі. Гібридна війна і породжене нею інформаційне протистояння, відсутність цілісного інформаційного та мовного простору,  де  не вирішені  не  лише  принципові внутрішні протиріччя, а й значні технологічні проблеми (перехід на цифру, охоплення доступними радіочастотами).

Та у цій сфері нас чекає ще один серйозний виклик, який торкнеться широкого кола читачів та журналістів. Йдеться про роздержавлення друкованих ЗМІ.

До завершення цього процесу  залишається буквально кілька місяців, а ситуація поки що, м’яко кажучи, не найкраща. На останньому засіданні правління обласної організації Спілки журналістів зазначалось, що тільки третина видань, які підлягають роздержавленню в області, пройшли цей етап або перебувають в процесі.

Можна сподіватися, звісно, що парламент прийме відповідні зміни до Закону, подані народним депутатом Вікторією Сюмар, і терміни  не будуть такими жорсткими. Але досвід свідчить, що  не вони головна перешкода у справі роздержавлення  комунальних та державних ЗМІ. Наприклад, і Бобринецька газета «Честь хлібороба» (редактор Ігор Леус),  і «Вісті Світловодщини» (Світлана Калугіна), і «Знам’янські вісті» (Надія Колєнченко), які знаходяться на різних етапах роздержавлення, зустрілися із відвертим або прихованим небажанням органів місцевого самоврядування відмовлятися від засновництва. Хоча Закон зобов’язує їх це зробити і навіть прийняті відповідні рішення ради, але отримати офіційну відмову від засновництва, без якої неможливо зареєструвати нову форму подальшого існування ЗМІ, непросто.

І тут дуже важливу роль може зіграти позиція і авторитет редактора, його власне усвідомлення лідера на інформаційному полі регіону, здатного вести самостійний бізнес, або  традиційного підлеглого і виконавця. Очевидно, останнє є однією з ключових причин інертності двох третин комунальних видань, які не поспішають ставати незалежними. Адже це й велика відповідальність, уміння забезпечити виживання колективу в непростих конкурентних умовах. Наприклад, редактор «Вечірньої газети» (міська рада Кропивницького) Олена Велика сумнівається, чи вдасться вижити виданню без бюджетного вливання.

Непросто вирішується й питання з приміщеннями. Їх мають передати в оренду редакціям мінімум на 15 років. Звісно, краще мати своє. Але про це варто було потурбуватися ще вчора. Як це зробила, наприклад Знам’янська районна газета «Сільське життя» (редактор Катерина Матко).

Як би там не було, але вже сьогодні зрозуміло: після закінчення процесу роздержавлення певна частина друкованих ЗМІ припинить своє існування. Адже для невеликого району навряд чи потрібно дві чи три газети. Тут і для однієї не вистачає рекламного ринку. Добре, аби цей процес тривав уже зараз, адже на місцях добре видно, хто професіонал, а хто лише імітує журналістську діяльність. На заваді, ясна річ, тут стануть амбіції, важливо, щоб вони були не порожні.

Але і тим, і іншим сьогодні на перешкоді стає «Укрпошта», яка фактично відмовляється виконувати свою основну функцію: доставку преси та поштових відправлень. Офіційно, звісно, такої відмови немає, але цілеспрямоване збільшення ціни доставки, яке сьогодні вже сягає 40 відсотків вартості видання (хіба можна порівняти вклад журналістів, друкарів, виробників паперу і тих, хто просто має привезти і принести газету?!) і гарантовано підвищуватиметься ще, говорить самі за себе.

Національна спілка журналістів не раз висловлювала протести з цього приводу (йшлося про це й на засіданні правління облорганізації НСЖУ), ініціювала зустрічі з керівництвом «Укрпошти». Вони, на жаль, не привели до бажаного результату -- підвищення ціни послуг пошти дещо від- терміновано, але проблема не знята. За словами Ігоря Леуса, учасника такої зустрічі, керівники «Укрпошти» журналістів не чують.  Тож, їм доводиться замислюватись  над створенням альтернативної системи доставки, але поки що чіткої перспективи у цій справі не видно.

Інформаційному полю друкованих ЗМІ  загрожують неабиякі зміни. Хотілося б, аби  професіоналізм та чесна журналістська позиція вистояли і примножились.

 

675 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.