ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
14.07.2020 | 17:45

Четверта річниця Кропивницького: як перейменовували місто

Четверта річниця Кропивницького: як перейменовували місто

Сьогодні, 14 липня, в обласному центрі – особливий день – четверта річниця перейменування міста. Перейменування, що тривало довго, викликало суперечки, непорозуміння та навіть незначні протистояння. 

"Кропивницький! 4 роки з новим ім’ям, новим обличчям, новими можливостями. Щиро радий, що ідея створення мистецької столиці України живе і наповнюється змістом, а нова назва для багатьох вже стала звичною і близькою. Історія показує, що важливі державницькі рішення в момент їх прийняття завжди даються нелегко. Але час все розставляє на свої місця. "Де зерно, там і полова" – писав Марко Лукич Кропивницький. А це означає, що поряд з необхідними для розвитку України рішеннями завжди існуватимуть протилежні позиції, які відстоюють чужі інтереси чужої держави. Та Кропивницький точно на правильному шляху", – написав на своїй сторінці у фейсбуці екснардеп від Кіровоградщини Олександр Горбунов.

Під постом екснардепа кропивничани залишили свої коментарі: "Назва дуже влучно підійшла для нашого міста! Кропивницький стає брендом! Кропивницький це круто", "Чудова назва прекрасного міста! Вітаю кропивничан і кропивничанок", "Щиро вітаю всіх нас!! Пишаюся, що місто – Кропивницький", "Нова назва міста органічно увійшла у лексикон кропивничан. Пишаюся, що наш обласний центр носить ім'я фундатора українського професійного театру Марка Лукича".

Як тривало перейменування:

Кіровоградський нардеп Костянтин Яриніч надіслав 27 квітня 2016 року три депутатських запити «Щодо перейменування Кіровограда». На сайті Кіровоградської міськради їх опублікували 5 травня. Народний обранець звернувся до депутатів міськради, аби вони прийняли рішення про згоду чи незгоду міськради з рішенням Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, яке рекомендувало ВРУ перейменувати місто Кіровоград на Кропивницький.

2 червня 2016 року на площі перед Кіровоградською міською радою зібралися близько двох сотень людей із державними прапорами і плакатами «Стоп Кропивницький», «Громада має обирати назву», «Інститут нацпамяті – інститут без пам’яті», «Спитайте думку громади». Мітинг був присвячений перейменуванню Кіровограда. Тоді учасники акції прийшли переважно на підтримку перейменування Кіровограда в Єлисаветград.

Наступного дня, 3 червня, на площі зібралися два табори людей, які прийшли висловити свою позицію щодо перейменування обласного центру. Одні підтримували назву Єлисаветград, інші – українську назву, або запропонований профільним парламентським комітетом – Кропивницький. 

14 липня Верховна Рада Україна перейменувала Кіровоград на виконання законів про декомунізацію. Відтоді обласний центр носить ім'я Кропивницький. "За" рішення проголосували 230 нардепів. 


Того ж дня спікер Верховної Ради Андрій Парубій під час брифінгу в парламенті підписав постанову про перейменування Кіровограда на Кропивницький.

15 липня під стінами міськради зібралося близько 400 людей. Вони тримали однотипні державні прапори та транспаранти з написами: «Кропивницький – ні», «Стоп Кропивницький» та інші.  Деякі громадяни у руках тримали ікони. До мітингарів вийшов голова міської ради Андрій Райоквич і заявив, що у місті потрібно зберігати спокій, а думку громади потрібно відстоювати у законний спосіб.

Після завершення мітингу більша частина учасників організовано вирушила до площі Богдана Хмельницького, де їх навроти ДЮЦу чекали чотири зелені великогабаритні автобуси "Автобусного парку", який раніше займався перевезеннями пасажирів у місті.


Опісля перейменування міста, почали змінювати назви й установи. Зокрема, це КНТУ (нині – Центральноукраїнський національний технічний університет), КДПУ (нині – Центральноукраїнський државний педагогічний університет імені Володимира Винничнка). 24 жовтня провели державну реєстрацію ПАТ "Ельворті". Перейменували й казначейство.

У той час з'явилася ідея щодо організації в обласному центрі мистецького фестивалю.

«Перейменування нашого міста дало новий поштовх до креативу, до розбудови і розвитку Кропивницького. Лише на ідею проведення щорічного національного мистецького фестивалю в нашому обласному центрі в проєкті держбюджету вже передбачено сім мільйонів гривень. Усе це обговорювалося ще під час перебування у вересні на «Вересневих самоцвітах» на Хуторі Надії міністра культури Євгена Нищука», – поінформував на прес-конференції тодішній нардеп України Олександр Горбунов.

14 липня 2017 року на площі біля театру відзначили першу річницю перейменування міста. Тоді учасники поклали квіти до імпровізованого пам'ятника полеглим військовим, що у Ковалівському парку, та вшанували загиблих хвилиною мовчання. 

333 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.