ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

«Чаєчка»-небога на кіровоградській сцені

«Чаєчка»-небога на кіровоградській сцені

Чеховська «Чайка» -- це не просто класика, це – один із впізнаваних символів театру, як такого, концепт  пошуку, творчості, майстерності у драматургічному слові  й на сцені. Це – скеля, океан, сценічно осмислити який і адекватно подати під силу не кожному театральному колективові. Принаймні 80 останніх років на нашу сцену  «Чайка» не  прилітала. Та й Антона Павловича було дуже мало – на початку 90-их Микола Горохов поставив   виставу за його творами «Любов? Любов! Любов…». І – все.

Нинішній головний режисер Кіровоградського академічного музично-драматичного театру імені Кропивницького Євген Курман не побоявся кинутися у цей океан. Попередньо, правда, давши для себе фору – вистава вийшла під назвою «П’ять пудів кохання», лірична комедія так би мовити, на дві дії. У зверненні до глядача, опублікованому на програмці вистави, режисер пояснює: «Чому «П’ять пудів кохання?» Так охарактеризував  свою п’єсу сам Чехов у листі до Суворіна від 21 жовтня 1895 року». А ким був Суворін? Видавець, редактор, журналіст. Очевидно, для нього,  як для людини, яка має зацікавити обивателя, така назва підходила більше.  Цим же шляхом пішов і Курман, не врахувавши, правда, що за 120 років «Чайка» своєю популярністю і символічністю заступила усякі пуди разом узяті.  Чи навпаки – саме у цьому полягав режисерський задум?

Подібні загадки постановник залишає нам то тут, то там – як інтелектуальні міни, які треба розмінувати-розгадати: чому  Тригорін у першій дії говорить російською, а у другій – українською, для чого вони з Аркадіною вбираються у національні строї, у  житті кого більше трагедії –Зарічної чи Треплєва, що потребує більшої щирості і самовіддачі – творення слова чи дії на сцені? Додайте ще  і ті ж  любовні переплетіння – хто щирий у своїх почуттях, а для кого стосунки – тільки глянцева картинка, обгортка, щоб вигідно відтінити себе або мати додаткову розвагу у одноманітності чи то столичного, чи провінційного життя.

Ох, нелегко довелося у цій постановці акторам! На прем’єрі – їхній першокласний склад: заслужені артисти Анатолій Литвиненко, Галина Романюк, Олександр Ярошенко (його режисер, як на мене, просто експлуатує, ставлячи мало не на кожну головну роль у найрізноманітніших виставах); Олексій Дорошев,  Олеся Бушмакіна, Валерій Ланецький, Надія Мартовська, Володимир Бідаш, Антон Адаменко. Їм доводилось проявляти чудеса пластичності, часом перегравати, бути не завжди природними, але вочевидь, це  не слабкості гри акторів, а примхи режисера, який таким чином підкреслював те, що вважав головним. Якщо подивитися на усю виставу, як на витвір художника, майстра образотвочого мистецтва, то у мене постійно виникало бажання використати затирачку і деякі лінії зробити тоншими, інтелігентнішими, без зайвої, як на мене, крикливості та епатажу. Таке враження, що режисер, проводячи лінію, часом наводить її занадто жирно. Можливо, це – авторський почерк режисера, який проявлявся і у інших його постановках. Варто мати на увазі й технічні особливості: після ремонту акустика залу дуже страждає.

Бездоганними у цій постановці видаються сценографія та костюми (хужожник – Дарина Ярошенко).

На класичний образ чайки мимоволі накладається відбиток психологічної асоціації з української народної пісні про чаєчку-небогу.  На перший погляд вони дуже різні, але  внутрішній трагізм першої режисер підкреслює двома рядками пісні, за якими  перед внутрішнім зором глядача відкривається інша трагедія, що не суперечить першій, а тільки підсилює її.

 Очевидно, ця постановка – сходинка творчого зростання нашого театру, певна вершина, підкорена кропивничанами, що залишиться у їхній історії особливою, пам’ятною сторінкою.

Фото з сайту театру ім. М. Кропивницького

916 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.