ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Анна Колєва: учасники АТО захистили нас там, а ми їх маємо захистити тут

З початком збройного конфлікту на сході нашої країни, українське суспільство активізувалось у допомозі армії. Майже кожен другий жертвував кошти для українських бійців, передавав продукти харчування в зону АТО чи малював удома з малечею патріотичні листівки, аби морально підтримати вояків. Сьогодні кожен громадянин робить свій внесок у нашу перемогу. Неоціненний вклад у зміцнення психічного здоров’я, нормальну адаптацію до мирного життя демобілізованих чи моральну стійкість учасників АТО, виконують працівники Центру медико-психологічної реабілітації «КОМ-ПАС», що діє на базі Обласного госпіталю для ветеранів війни. Про те, як кіровоградський волонтерський рух психологічної допомоги військовим переріс у серйозний і комплексний проект, який отримав всеукраїнське визнання і допоміг сотням учасників АТО, розповіла Анна Колєва, керівник і натхненник «Компасу». 

За словами Анни, психологічна допомога військовим стала продовженням такої роботи на Майдані: «Це почалося зі всеукраїнського психолого-волонтерського руху. На базі колишньої психологічної служби Майдану було сформовано Українську асоціацію фахівців із подолання наслідків психотравмуючих подій. Коли почалися військові події в Україні, ми з колегами зрозуміли, що у нас знову буде чимало складної робити. І я, як представник волонтерської організації у Кіровоградській області, звичайно почала рух у цьому напрямку, щоб згуртувати колег-психологів. Судячи з того, що незалежна Україна не мала попереднього досвіду бойових дій, було складно зрозуміти з чого нам варто починати в нашій діяльності. Мої колеги з Майдану, які самі були безпосередніми учасниками революційних подій і одночасно надавали консультації людям, мали певний досвіт. Тож ми розпочали з ними професійний обмін інформацією. Також їздили у Київ на безкоштовні тренінги. Проте потрібна була допомога у питанні фінансового забезпечення на проживання, поїздки тощо. Тут нам підставив своє плече допомоги Андрій Олександрович Табалов»

Керівник «Компасу» наголошує, що рік тому мало хто розумів важливість медико-психологічної допомоги. Навіть сам термін викликав здивування. Проте, все ж знайшлись люди, які повірили в ініціативу психологів та зробили все, аби підтримати проект. «Більше року тому Андрій Олександрович один із перших у цьому місті при слові «психологічна реабілітація» запитав нас чим потрібно допомогти. Це сьогодні вже багато хто розуміє, що це таке і нікому не потрібно пояснювати. Але без допомоги, яку нам було надано тоді, ми не змогли б зробити стільки всього. Коли я вперше звернулась до Андрія Олександровича, у нас було 3 психолога, які були готові стати до роботи. На сьогодні у нашій команді вже 12 акредитованих психологів, з якими поділились своїм досвідом американські, німецькі, ізраїльські спеціалісти. Тому тепер у наших психологів і досвід відповідний, і кількість людей, які отримали реабілітацію також чимала. Вже зараз ми маємо підтримку від держави. Навіть самі військові вже краще розуміють важливість психологічної реабілітації», - розповідає Анна Колєва. 

Важливо наголосити, що кіровоградський реабілітаційний Центр працює саме за медико-психологічною моделлю. Цього вдалось досягти завдяки співпраці з Обласним госпіталем для ветеранів війни. Анна Колєва згадує: «Коли почався масовий наплив у госпіталь, ми одразу запропонували свою допомогу. Саме тоді розпочалася наша співпраця на рівні психологів та адміністрації закладу. Було підписано меморандум про співпрацю. Ми використовували медико-психологічну модель реабілітації, коли медицина і психологія працюють у спільному тандемі, щоб максимально повернути психологічну та емоційну форму військовослужбовців та демобілізованих учасників АТО. З вересня по жовтень минулого року наш Центр працював на спонсорській допомозі Андрія Табалова та волонтерських засадах. Лікарі нам говорили, що ця діяльність не може існувати тривалий час у такому режимі і що це має бути комплексний підхід. Ми розробили структуру центру і налагодили доступ бійців до психологів. У січні цього року держава нам виділила 2 ставки на госпіталь. У травні 2015-го в обласну програму підтримки учасників АТО включили статтю витрат на фінансування Центру медико-психологічної реабілітації «Компас». Наразі фінансуються ставки психологів і мінімальне необхідне обладнання».

Сьогодні кіровоградський реабілітаційний Центр знають на державному рівні. Під час наради при Міністерстві охорони здоров’я України, кіровоградську методику визнали однією з найефективніших. Також у Кіровограді надали допомогу найбільшій кількості учасників АТО. Більше того, під час Міжнародної конференції, присвяченій реабілітації військових, що проводилась у столиці на початку літа, кіровоградський досвід виокремили як найкращий в Україні. Також важливо, що у «Компасі» надають допомогу і членам родин військовослужбовців. Анна Колєва відзначає, що на державному рівні поки що не врегульовано механізм фінансування реабілітації родин учасників АТО, проте кіровоградські меценати допомагають вирішувати цю проблему. «Зараз ми досягли такого результату, що хлопці один одному рекомендують звернутись до нас. Більшої винагороди для нас і бути не може. У нашому реабілітаційному центрі 629 учасників АТО отримали психологічну допомогу. Також звернулись за підтримкою 35 членів родин військовослужбовців», - розповідає керівник Центру. 

Щодо складнощів у реабілітаційній роботі, Анна Колєва підкреслює, що перш за все, потрібне власне бажання: «Не варто думати, що реабілітація проходить легко і швидко. В першу чергу потрібно мати власне бажання і бути готовим до цього. Якщо людина не хоче прийняти допомогу, навіть найкращий психолог невзмозі допомогти».

За рік роботи Центр розширив коло своєї діяльності. Сьогодні окрім медико-психологічної реабілітації учасників АТО ведеться робота над адаптацією до мирного життя демобілізованих. Також «Компас» започаткував такий напрям роботи, як психологічна підготовка мобілізованих до військових умов. «Ми це робимо, щоб інформаційно та психологічно підготувати військових до того, які можуть відбутись зміни в організмі під час воєнних подій. По-друге, робота направлена на вироблення навиків стресостійкості та командної згуртованості. По-третє – підготовка до виходу зі стану бою», - каже Анна Колєва. 

У планах керівництва «Компасу» запровадження Центрів реабілітації по усій області, адже, на жаль, війна триває, і її наслідки доведеться ліквідовувати ще не один рік. Уже вдалось відкрити кабінет реабілітації у Новгородці. На черзі – Знам’янка. Але, як наголошує Анна Колєва, у разі потреби бійців з районів перенаправлятимуть на реабілітацію до обласного центру. «Вони захистили нас там, а ми їх маємо захистити тут. І це буде наш вклад у перемогу», - наголошує Анна Колєва. 


3912 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.