ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

175 років від дня народження відомого олександрійського земського діяча. ФОТО

175 років від дня народження відомого олександрійського земського діяча. ФОТО

У травні нинішнього року виповнюється 175 років від дня народження відомого олександрійського земського діяча Миколи Зерваницького. Щоб детальніше дізнатися про життя і діяльність уславленої людини звернулися до Олександрійського міського музейного центру імені Антоніни Худякової.

"Якщо коротко, то Микола Зерваницький із помісних дворян Олександрійського повіту, народився 5 травня 1845 року. Випускник Харківського університету зі ступенем кандидата юридичних наук. Спершу перебував на урядовій службі у 4-му департаменті Сенату та Міністерстві юстиції. У 1870 році обраний мировим суддею. З 1871-го – гласним Олександрійського земства й – одночасно - Херсонського губернського зібрання. До 1877 року займав посаду мирового судді та голови з’їзду мирових суддів Олександрійського повіту. Був повітовим предводителем дворянства. Навіть – головою місцевого комітету товариства Червоного Хреста. Більше чверті віку, а саме з 1877 року й до самої смерті, тобто 1903 року, Микола Зерваницький обирався і займав посаду голови Олександрійської повітової земської управи. Сучасники характеризували його як порядну й сумлінну людину. Він вважався одним з найвидатніших діячів земського руху у всій тодішній Російській імперії. В 1882 році за клопотанням міської громади Микола Зерваницький був нагороджений званням «Почесний громадянин міста Олександрії». Особливі заслуги мав у розвитку народної освіти й медицини. Завдяки йому Олександрійський повіт одним з перших в державі прославився тим, що забезпечив народні читання найсучаснішою тоді наочністю – чарівними ліхтарями (laterna magica).  Цей прототип більшості сучасних проекційних оптичних пристроїв – діапроектора, епідіаскопа, фотозбільшувача, кінопроектора тощо –  називали ще магічним ліхтарем, фантаскопом, скіоптиконом, лампаскопом, туманними картинами.

В одній із своїх розвідок Володимир Босько розповідає, що у 1902 році народні читання з тіньовими картинками проводилися у 87 школах Олександрійського повіту. Всього було влаштовано 378 читань, які відвідало понад 27 тисяч учнів. На 88 земських шкіл припадало 50 чарівних ліхтарів. Помер Микола Зерваницький у Москві, але похований у селі Пустельникове Олександрійського повіту. Про прижиттєву популярність земського діяча свідчить той факт, що на його похорони зібралося кілька тисяч селян. «Сборник Херсонского земства» за 1903 рік надрукував об’ємний некролог в його пам’ять", – розповіла співробітниця Олександрійського міського музейного центру Ольга Божко.

Додамо, що в Олександрії пам’ятають про свого уславленого земляка, а тому одну з вулиць міста назвали його іменем.


Фото Миколи Зерваницького 

та Олександрійської земської управи із фонду музейного центру

265 0
НОВИНИНайсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.