ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

За будь-яких умов і режимів слід відстоювати права людини і нації

За будь-яких умов і режимів слід відстоювати права людини і нації

Саме у ці листопадові дні виповнюється 40 років з часу створення в Україні Української Гельсінської Групи. Її поява стала своєрідною відповіддю на підписання тодішнім СРСР славнозвісних Гельсинських угод, які декларували дотримання прав людини і нації.

Звісно, у тодішній тоталітарній країні ніхто й не збирався цього робити. З найвищих кремлівських трибун появу таких груп назвали провокацією, яка підриває статус СРСР. Ініціатором створення такої групи в Україні став письменник Микола Руденко. Буквально через три місяці, як почав розбудовувати структури УГГ, він був арештований тодішнім КДБ. Влада жорстко боролася тоді із зародками правозахисної діяльності, які самі по собі  були буквально чудом на випаленому голодоморами, репресіями, сексотством українському гуманітарному полі. 41 член УГГ відсиділи у радянських тюрмах  сукупно 550 років. Півтисячоліття неволі – за  відстоювання людської свободи і гідності!

Ці вражаючі цифри навела  під час засідання круглого столу, присвяченому 40-річчю створення Української Громадської Групи  сприяння виконанню Гельсинських угод голова громадської організації «Територія успіху» Інга Дудник. Магістр права Лариса Шинкаренко розповіла про історію створення УГГ, яка трансформувалася в Українську Гельсинську Спілку. Сьогодні ця організація об’єднує більше тридцяти громадських організацій, які займаються правозахисною та благодійницькою діяльністю.

І хоча сьогодні ми живемо у демократичній за формою державі,  актуальність захисту прав людини тільки зростає. Причому у всіх сферах життя, починаючи із існування тіньоївої економіки.УГС нині має в Україні 30 громадських приймалень. У нашому місті її очолює Євген Гурницький, який розповів про свою просвітницьку та правозахисну роботу.

Учасники круглого столу наголошували на тому, що про діяльність групи, традиції, закладені нею, її діячів мала б більше і грунтовніше знати нинішня молодь, активний прошарок суспільства.  І у цій справі, зазначив письменник Василь Бондар слід спиратися на місцевий, близький для розуміння і сприйняття матеріал.  У нашій області мешкали  члени УГС ( у різні роки) – Ярослав Лесів, Василь Стус,  колишній воїн УПА Семен Сорока,  мав безпосередні зв’язки із засновниками організації дисидент Петро Чорний. Від УГС фактично  свого часу відбрунькувалась Українська Республіканська партія, яка активно діяла і у нашому краї. Голова  обласного осередку Товариства політв’язнів та репресованих Віктор Полтавець продемонстрував прапор, подарований нашим землякам однією із засновнць УГГ Оксаною Мешко.

Тож, правозахисні традиції в Україні формувались не один день і за них заплачено дорогу ціну. Тому  сьогодні відстоювати свої права та дотримання законності – обов’язок та життєва необхідність для кожного громадянина.

1625 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.