ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Відставка Саакашвілі: «Дюка де Рішельє з мене не вийшло...»

Відставка Саакашвілі: «Дюка де Рішельє з мене не вийшло...»

Кабінет міністрів прийняв відставку голови Одеської облдержадміністрації, а президент підписав указ про його звільнення з посади. Все це пройшло тихенько, через кому, ніби йшлося не про очільника однієї з найбільших областей у країні і відомого політика, а керівника якогось забутого Богом і людьми району. Півтора роки тому з нагоди призначення Михеїла Саакашвілі на посаду керівника Одеської ОДА я писав: « Кому-кому, а Одесі до губернаторів-іноземців (принаймні, генерал-губернаторів) не звикати, причому саме вони були найбільш успішними. Недаремно на Приморському бульварі міста над морем стоїть пам’ятник французу, першому губернатору Одеси дюку де Рішельє, котрий дав потужний поштовх для розвитку краю, а один і з районів міста названо на честь його наступника графа де Ланжерона, який довів до завершення починання свого попередника і домігся для Одеси статусу порто-франко». У травні минулого року новий «губернатор» закликав одеситів до спільної роботи задля перетворення Одеси на «столицю Причорномор’я», а самого Причорномор’я – на квітучий регіон незалежної України. Конкретно ж завдання Міхо, як його відразу почали по-дружньому називати одесити, полягало у виконанні поставлених президентом завдань з деолігархізації краю, захисту громадян і демократії як такої, створення атмосфери громадянської злагоди, об’єднання одеситів навколо ідеї розвитку регіону та прозорих правил для всіх.

Не вийшло, точніше, вийшло далеко не все, бо щось таки зроблено. Зокрема, вдвоє скорочено адміністративний персонал в обласному керівництві, збільшено інвестиції в область, пожвавилося будівництво, зменшилася, хоч і не набагато, кількість безробітних, виросла заробітна плата, щоправда, зросли й борги по ній. Саакашвілі поламав корупційні схеми на митниці (на що, однак, спритники відповіли реєстрацією товарів поза Одесою), відсторонив від роботи голову Іллічівського порту (після чого той став... радником міністра інфраструктури), розгорнув ремонт, точніше – будівництво нової дороги Одеса-Рені (що закінчилося фінансовими обмеженнями через конфлікти з Кабміном), засмутив кількох  товстосумів, знісши їхні огорожі навколо громадських пляжів (зате повернув одеситам два пляжі). І все ж, «графа Рішельє» з Міхеїла Ніколозовича не вийшло.

Справа, зрозуміло, не в короткому терміні перебування його на посаді. Українська влада в черговий раз продемонструвала, що неручним чиновникам з нею не по дорозі. Звичайно, вона не проти боротьби з корупцією, не проти того, щоб керівники на місцях мали свободу вибору і дій, могли не оглядаючись говорити людям правду. Але ще на початку п’ятдесятих років минулого століття радянський поет Юрій Благов (а ми всі родом із СРСР) писав:

Нам, товарищи, нужны

Подобрее Щедрины

И такие Гоголи,

Чтобы нас не трогали.

З цього, вибачте на слові, управлінського алгоритму ми не вибралися й по сьогодні. Досить було Саакашвілі почати говорити те, що не подобалося в Києві, як йому відразу ж почали ставити палиці в колеса. А в парламенті з’явився свій Катон (був такий сенатор у Стародавньому Римі, котрий кожен свій виступ закінчував словами: «А Карфаген має бути зруйнований») – цей нардеп кожен свій виступ розпочинав і закінчував  «страшилками» про Саакашвілі. І тут я знову повернуся до своєї статті півторарічної давності: «Не так просто побудувати цивілізований капіталізм в одному, окремо взятому регіоні. Схожа спроба вже була, коли Львівську обласну раду і облвиконком очолив Чорновіл. Тоді проти нього постала настільки потужна рать учорашніх, що самому Вячеславу Максимовичу (без апострофа, як він і наполягав) з ними було не справитися». Сьогодні ситуація змінилася не набагато і ще треба подумати, у який бік.

Непокірний одеський «губернатор», по суті, був залишений на самоті. У боротьбі з одеською мафією Київ його не підтримав. Прикро, що про це сьогодні фактично не говорять. Президент і  уряд взагалі мовчать, ніби нічого не й трапилося. Опоненти звинувачують Міхо в популізмі і окозамилюванні. А ще недавно захоплені грузинськими реформами вже сумніваються, чи відбулося там щось серйозне. Безумовно, грузинському президенту не все вдалось. Але він зробив головне – змінив Грузію. За що фактично й позбувся влади. Але таке трапилося не тільки з ним. Французи теж відплатили де Голлю, який вивів Францію з повоєнного хаосу, відставкою. Зараз його ім’я носить міжнародний  аеропорт в Парижі.

Саакашвілі дуже швидко відчув, що побороти корупцію в Одесі без кардинальних змін в країні неможливо. Чи правильним шляхом він пішов, організовуючи антикорупційні форуми поза межами довіреної йому території, не знаю. Можливо щось подібне слід було робити в самій Одесі.  А так це й справді дуже нагадувало популізм, якщо не наївність.

Сьогодні політичні провидці думають-гадають, що тепер робитиме цей неординарний Міхо. Герой Ільфа і Петрова, зазнавши фіаско, констатував: «Графа Монте-Крісто з мене не вийшло, доведеться перекваліфікуватися на кербуда». Міхеїлу Ніколозовичу перекваліфіковуватися не треба: він був і залишається в політиці. Останні заяви Саакашвілі прозвучали досить войовничо, що не могло сподобатися в Києві. Однак, це не підстава, аби не заслухати його на засіданні Кабінету міністрів. У всякому разі, тримання «у парадного подъезда» чиновника досить високого рангу, не реагуючи на його бажання виступити перед урядовцями, нагадувало хамство і не додало київській владі авторитету. 

2284 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.