ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
21.10.2017 | 19:50

Василь Шкляр презентував у Кропивницькому свiй новий роман «Троща». ФОТО

Василь Шкляр презентував у Кропивницькому свiй новий роман «Троща». ФОТО

Учора, 20 жовтня, в обласнiй бiблiотецi для юнацтва iм. Є. Маланюка один iз найвiдомiших українських письменникiв нашого часу Василь Шкляр зустрiвся зi своїми читачами, аби презентувати їм свою нову книгу.

Тривалий час Василь Шкляр шукав матерiал для роману про УПА, оскiльки на кожнiй зустрiчi, особливо в Галичинi i на Волинi, до нього завжди пiдходили читачi з вимогою написати роман про УПА «такий, як «Чорний ворон».

«Я трохи ухилявся i казав, що про УПА повиннi писати, насамперед, тамтешнi письменники. Бо основна таємниця, основна магiя твору захована насамперед у мовi i треба добре знати говiрки, дiалекти. Хоча я думав собi, що, якщо я вивчив вiрменську мову за 2 мiсяцi, граючи в карти з хлопцями ночами, то хiба я не вивчу дiалект?», - подiлився письменник iсторiєю народження задуму роману.

Коли вiн таки вирiшив взятися за написання «Трощi» i тим самим продовжити цикл своїх романiв про росiйсько-українську вiйну (iншi твори циклу - «Чорний ворон», «Маруся», «Чорне сонце»). Оскiльки УПА – одна з найдраматичнiших сторiнок тiєї боротьби, Василь Шкляр  ретельно добирав унiверсальну типову iсторiю, яка була б близькою для всiх жителiв на теренах Захiдної України. На запрошення свого товариша Романа Коваля з Рiвенщини, командира окремої волинської групи української добровольчої армiї Яроша, Василь Шкляр поїхав на Захiдну Україну. Там, за словами Коваля, була iсторiя, яку ще пам’ятали старшi люди.

«Я поїхав на Тернопiльщину, пройшов тi села над рiчкою Стрипою, де розлягаються широчезнi очерети, у яких свого часу переховувалися пiдпiльники. Тi очерети тутешнi люди називають «троща». Корiнь, очевидно, - тростина. I, знаєте, я подумав, що кращої назви для книжки не знайти, бо це i мiсце подiй, i водночас троща, яка справдi там вiдбулася», - пояснив закодованi смисли назви роману письменник.

Пiд час роботи над книгою зi Шкляром вiдбувалися мiстичнi речi. В одному iз сiл, якi вiн вiдвiдав, у Багаткiвцях, над трощею автору показали старезну хату, в якiй колись жив священник Їжак. Виявилось, що той священник дружив iз Юрiєм Горлiсом-Горським. Саме в тiй хатi автор знаменитого «Холодного Яру» дописував свою книгу.

 «Я зрозумiв, що Холодний Яр мене не вiдпускає, саме провидiння вказало перстом менi на тi мiсця, де вiдбулися цi подiї. Бiльше того – хлопцi-пiдпiльники, якi тримали один iз найважливiших пунктiв зв’язку, там, у трощi, в УПА належали до сотнi, яка мала назву «холодноярцi». А недалечко звiдти ще й лежить село Ладичин, де народився ще один герой мого роману «Маруся» - сотник галицької армiї Осип Станiмiр. Якимось дивним чином все зiйшлося в тiй точцi i коло замкнулося. Я зрозумiв, що саме звiдси я винесу свою нову книжку», - розповiв Василь Шкляр.

Подiї роману вiдбуваються в 1947 роцi – у той тяжкий час, коли українська повстанська армiя припинила широкi бойовi дiї i вiдiйшла у збройне пiдпiлля. Для холодноярських залишенцiв настали часи, коли вже не було надiї на визволення, триматися доводилося заради самої iдеї, заради того, щоб показати свiтовi, що українцi не змирилися з окупацiйною владою i боротьба триває. Тяжкий час, за словами Шкляра, був iще й тим, що один iз найбiльших ворогiв нашого збройного пiдпiлля стала зрада, тобто вороги були серед своїх. Автор показав, як добре диявольська чекiстська машина навчилася вкорiнювати в наше середовище свою агентуру. Багато справдi вiдомих навiть наймiцнiших пiдпiльникiв зламалися. Вiйна на 2-3 фронти виснажила їх i фiзично, i морально.

«До всього ще були бої з поляками, а високi провiдники ОУН завжди переконували хлопцiв, що все буде добре, що ось-ось розпочнеться велика вiйна мiж «англо-американцями», як тодi вони казали, i з совiтами, i пiд час цiєї вiйни ми матимемо великi шанси здобути свою державу. Тож тримайтеся, а ми ще повернемося до Вас - казали вони, вiдходячи за кордон, але не повернувся жоден», - наголосив письменник.
 «Ми сьогоднi можемо проклинати звинувачувати те запроданство, але нiхто з нас не скаже, як би вiн повiвся на мiсцi того зрадника, коли беруть твою дружину дiтей батькiв, ставлять до стiнки на розстрiл, або давай нам, чоловiче, щось кажи i ми їм подаруємо життя», - прокоментував Василь Шкляр слоган роману, винесений на обкладинку: «Зраду не можна виправдати, але її можна зрозумiти». КДБ-стська машина навчилась дуже добре проводити рiзнi провокацiї i кидати тiнь на найчеснiших людей.

На книгу вже є чимало вiдгукiв i її встигли навiть назвати бандерiвською.387 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.