ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
20.10.2015 | 12:03

В Олександрії активісти висунули пропозиції з декомунізації вулиць та площ

В Олександрії активісти висунули пропозиції з декомунізації вулиць та площ

Громадські організації Олександрії (Координаційний центр волонтерів Олександрійщини, «Союз солдатських матерів та дружин військовослужбовців», «Рідний Дім. Олександрія», «Сокіл», «Шлях до життя», «Відсіч») звернулися до міської ради з пропозиціями щодо декомунізації вулиць та площ міста, відповідно до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». У своєму зверненні активісти громадських організацій наголошують на неприпустимості подальшого засилля на мапі міста назв, що пов’язані з тоталітарним комуністичним режимом, особливо в умовах теперішньої російської військової агресії проти України, яка значною мірою ведеться під гаслами «відродження» радянського союзу.

Загалом в місті Олександрія офіційно налічується 373 вулиці, площі, провулка, тощо. Для перейменування пропонується 96 назв, всі з яких безпосередньо пов’язані з увічненням імен переважно російських та, рідше, українських більшовиків-комуністів, символів та понять комуністичного режиму. Переважно це особи що безпосередньо боролися проти української незалежності, організовували й здійснювали терор і масові репресії проти українського селянства, духовенства, інтелігенції та інших верств населення. Практично всі нинішні назви вулиць міста походять з радянської епохи, за 24 роки незалежності, було перейменовано лише кілька з них. Жодна з вулиць не зберегла своєї дорадянської історичної назви. Старання місцевих комуністичних керівників щодо увічнення ідеології своєї партії в топоніміці міста, доходили до курйозів. Інакше й не можна назвати існування маловідомої площі імені Павла Корчагіна, літературного персонажу з роману «Як гартувалась сталь» більшовицького письменника-пропагандиста Миколи Островського.

Натомість активісти пропонують повернути «комуністичним» вулицям їх історичні назви, принаймні ті з них, які не втратили своєї актуальності. Це Бульварна, Таврійська, Бойківська, Бердянська, Рікова, Миколаївська (від церкви Святого Миколая – першої в місті), Кам’яна та інші. Решті ж пропонується дати назви на честь українських історичних діячів (Калнишевський, Апостол), літераторів (Винниченко, Яновський, Чернов, Карпенко-Карий), музикантів (Нейгауз, Мейтус, Секунда), художників (Похитонов, Шполянський, Белаковська), громадських діячів (Сокальський, Пишчевич), історичних явищ і подій (козацтво), тощо, які пов’язані з містом та краєм.

Активісти особливо наголошують на тому що перейменування не завдасть складнощів мешканцям перейменованих вулиць, оскільки після перейменування жителям не потрібно буде змінювати жодних документів, адже, відповідно до закону, всі документи, у яких фігурують старі назви вулиць, залишаться чинними необмежено тривалий час. Документи юридичних осіб також не потребуватимуть заміни.

Список вулиць, які підлягають перейменуванню та пропозиції з їх обґрунтуваннями розміщено в електронному вигляді за адресою.

Текст звернення:
Ми, активісти громадських організацій міста Олександрія, звертаємося до Олександрійської  міської ради з закликом провести перейменування тих вулиць і площ, міста, які несуть на собі відбиток тоталітарної комуністичної  (більшовицької) ідеології, в рамках виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».  На сьогодні більше 90 назв вулиць і площ нашого міста носять імена осіб або явищ, що безпосередньо пов’язані з захопленням російськими більшовиками українських земель, проведенням політики колективізації, організацією Голодомору, та репресій щодо української інтелігенції, робітників, духовенства, та всіх тих хто мав власну думку, відмінну від нав’язуваної керівництвом компартії. Загалом в місті не збереглося жодної назви вулиці, з тих що існували до 1917 року. Така ситуація склалася внаслідок безроздільного панування комуністичної партії на наших теренах протягом більш ніж семидесяти років до 1991 року. І це при тому що Олександрія вперше отримала статус міста 1784 року, й відтоді до початку ХХ ст. розвинулося у значний повітовий центр, що мав кількадесят впорядкованих вулиць з власними давніми назвами.  Вся докомуністична історія міста, закарбована в назвах вулиць і площ, була послідовно стерта радянською владою, яка ретельно насаджувала власні ідеологічні символи, сподіваючись таким чином закріпити своє правління на нашій землі. Зазначимо, що за радянських часів такі перейменування проводилися без жодних «громадських обговорень» чи «врахування думки мешканців».
Але в містах незалежної України, вулиці не можуть нести імена осіб, що найкривавішими методами боролися проти її незалежності, та чинилу розправу над українським народом. Така ситуація, що склалася, коли люди вже мають доступ до правдивої інформації про вчинки радянських комуністичних діячів, а проте мешкають в інформаційному середовищі, утвореному іменами цих персонажів, призводить до тяжкої форми, так званної, суспільної шизофренії або роздвоєення свідомості. Як наслідок, нездатність великої кількості наших співгромадян прийняти й полюбити свою Батьківщину, неготовність до реформ та змін в суспільному житті, постійне озирання на радянське минуле й «старшого брата».  Результати такого світосприйняття  ми можемо бачити нині по ситуації в Криму та на  Донбасі.
Для того, аби побудувати нову Україну, ми маємо позбутися тоталітарного радянського минулого. Ми бачимо як сьогодні його символи, за допомогою потужної російської пропаганди, мобілізують терористів та російських диверсантів піднімати зброю проти нашої держави, слугують ідеологічним виправданням, їхніх протизаконних та злочинних дій. Тому нині топоніміка перестала бути питанням лише гуманітарної політики – вона стала одним із інструментів національної безпеки, в нашому місті так само як і у всій Україні.
Ми пропонуємо повернути ті історичні назви, які не втратили своєї актуальності донині. Решті вулиць і площ пропонуємо надати імена осіб що зробили вагомий внесок в розбудову української державності, її культуру, науку, мистецтво, тощо. І перш за все особам, що народилися, чи протягом свого життя були пов’язані з Олександрією, Олександрійщиною чи Кіровоградською областю. Крім того ми вважаємо що в топоніміці Олександрії мають бути увічнені явища минулого чи сучасності, що пов’язані з нашою батьківщиною, та не несуть на собі відбитку комуністичної ідеології. На нашу думку, такий підхід до топоніміки міста, в кінцевому підсумку, сприятиме пробудження у олександрійців інтересу до історії та культури рідного краю і України вцілому, усвідомлення себе, як ланки нерозривного ланцюга поколінь українців, що живуть на цій землі і несуть на собі відповідальність за її розвиток, процвітання та благоустрій, як на рівні держави, так і на рівні свого міста, вулиці, будинку.
Окремо хочемо нагадати, що перейменування вулиць не спричинить труднощів чи значних матеріальних витрат для жителів міста, оскільки після перейменування громадянам не потрібно спеціально змінювати жодних документів, всі документи, у яких фігурують старі назви вулиць, лишаються чинними. Так само й для юридичних осіб, які матимуть необмежену кількість часу для заміни старих документів. Фактично, вартість всього перейменування вкладається в кошти, витрачені на виготовлення нових табличок та дорожніх знаків з покажчиками. В середньому, одна табличка коштує біля 65 гривень.
До звернення додаємо список вулиць, що потребують перейменування, та список пропонованих назв, разом з короткими довідками щодо цих назв (на 15 аркушах).В електронному вигляді список розміщений за адресою http://bit.ly/1JWw67O .

664 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.