ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому відбулися літературні студії, присвячені видатному українському письменнику Миколі Кулішу

У Кропивницькому відбулися літературні студії, присвячені видатному українському письменнику Миколі Кулішу

Міський літературно-меморіальний музей імені І. Карпенка-Карого започаткував проведення літературних студій. На них запрошуватимуть студентську молодь, старшокласників та всіх охочих, аби багате літературне минуле краю не залишалося для них хрестоматійними фактами чи забронзовілими образами, а оживало у розповідях краєзнавців, письменників,  постановках, у художньому читанні, у фотографіях, листах, листівках, інших документах тієї чи іншої епохи.

Перші літературні студії відбулися у день святого Миколая, коли  видатному українському драматургу Миколі Кулішу виповнилось рівно 125. 

Його зірка яскраво засяяла на початку минулого століття. Багато хто й називає його драматургом  ХХ віку. «97», «Мина Мазайло», «Хулій Хурина», «Народний Малахій», «Отак загинув Гуска» -- ці п’єси, у яких ставились гострі соціальні питання початку ХХ століття, йшли на багатьох сценах і викликали щирий, непідробний інтерес публіки та  широкий резонанс в суспільстві. Деякі герої та вислови ставали загальниками і на багато років пережили автора, на диво, не втрачаючи своєї актуальності. Як, скажімо, відомий: «Лучше бить изнасилованной, чем украинизированной!», який, схоже, пасує декому і у нинішній Україні.

Та вік письменника, а також чільного організатора літературного життя, був недовгим. Репресований у 1934-му, уже  в 37-му він був розстріляний  капітаном НКВС Матвеєвим в урочищі Сандармох разом із іншими тисячу ста в’язнями, значну частину яких становили  цвіт української культурної інтелігенції. Розповідь про письменника та його трагічну долю готували не лише працівники музею, а й студенти музучилища. Зокрема члени творчого клубу «Натхнення», який цього року відзначає своє 30-річчя. Усі ці роки ним беззмінно керує викладач літератури Людмила Френчко.  Молодь підготувала уривок з вистави «Мина Мазайло». 

Очевидно, присутнім дуже цікаво було дізнатися про те, що доля Миколи Куліша пов’язана також і з нашим містом. У 1925 році  у місті Зінов’євську (так тоді звалось наще місто), як і скрізь в Україні, тривала політика українізації. Газета «Червоний шлях», яка почала виходити українською, потребувала грамотної редакторської руки.  Цим кілька місяців і займався письменник.  Нинішні дослідження видання показують, що публікації віршів та статей під ім’ям Петро Лемеш та фейлетонів за підписом Максим Будяк, теж належать його перу.

Жив  Микола Куліш на квартирі у такої собі Берти Ісаківни по колишньому провулку Театральному. До речі, цей будинок зберігся. Обласна організація Спілки письменників вже не вперше ініціює встановлення там меморіальної дошки видатному українському драматургу. Назва газети, у якій він недовгий час редакторував, виявилась для нього символічною: червоний  шлях тодішнього суспільства став кривавим і привів до трагічної смерті, а талант і творчість – до літературного безсмертя.

185 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.