ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
03.07.2017 | 14:04

У Кропивницькому видали книгу про становлення першого українського професійного театру. ФОТО, ВІДЕО

У Кропивницькому видали книгу про становлення першого українського професійного театру. ФОТО, ВІДЕО

Минулої п’ятниці в малому залі обласного театру відбулася презентація книги відомого письменника, iсторика та лiтературознавця Миколи Смоленчука «Степи полинові». Презентацiя пройшла у колi знайомих, друзiв та дослiдникiв життя i творчостi Смоленчука. Присутнi дiлилися спогадами, якою непересiчною особистiстю був вчитель української лiтератури родом iз Бобринця, який любив усе українське, дослiджував творчий спадок Марка Кропивницького та попри утиски радянської влади, не поступався у своїх поглядах. Перевидання твору за повістю «Степи полинові» та романом «Ой літав орел» зробило видавництво «ІМЕКС-ЛТД» за підтримки міської та обласної влади до 90-річчя від дня народження Миколи Смоленчука, яке, до речі, відзначається сьогодні, 3 липня. Зал був вщерть заповнений. 

«Степи полинові» - це видання про те, яким був життєвий і творчий шлях основоположника українського професійного театру корифеїв. У книжці можна знайти розповіді про дитячі й юнацькі роки, які Кропивницький провів у Бобринці та тодішньому Єлисаветграді. Описується як він познайомився з рештою майбутніх корифеїв – Заньковецькою, Садовським, Саксаганським, як зароджувався та розквітав український театр. 

Презентацію відкрили епізодом вистави «Степові орли», присвяченої передумовам та, нарешті, дозволу діяльності українського театру владою Російської імперії. 


«За рядками біографії Миколи Смоленчука криється доля людини з великої літери, представника «сивого покоління», як він сам говорив, покоління опаленого війною, покоління підманутого відлигою 60-х років, покоління, яке жило «на нашій, не своїй землі», з Україною у серці, очікуючи з кожним днем, та працюючи щоб Україна стала незалежною, демократичною державою. 
Микола Кузьмович народився на батьківщині Марка Кропивницького і не міг не зацікавитися видатним земляком. Смоленчук розкрив славу Марка Кропивницького, пов’язавши його із нашими пречудовими золотими степами. 
Як він підійшов до теми Марка Кропивницького? Повернувшись із заслання з міста Добрянки, де він «спокутував свій гріх» за те, що його 14-річним вивезли до Німеччини остарбайтером, планує написати драматичний твір про долю юнаків, які посивіли у 15-16 років. Розумів, що ще не вистачає знань і умінь, аби твір вийшов достойним, але душа підказувала, що допоможе йому українська пісня. Він починає ходити селами, записуючи зразки надбань нашого народу. Спілкуючись із земляками, дізнається, що Марко Кропивницький співав неймовірних пісень та знайомиться з його небожем та онуком. Потім засів за книги у районних бібліотеках. У підсумку, Микола Кузьмович, будучи директором Кетрисанівської школи ініціює створення районного краєзнавчого музею. Декілька років, працюючи на громадських засадах, за 18 кілометрів ходить із Кетрисанівки до Бобринця, щоб створити експозицію. Микола Смоленчук, це та людина, яка зробила підґрунтя, щоб місто юності Марка Кропивницького отримало назву Кропивницький», -
зазначив у вступному слові один iз останнiх учнiв Миколи Смоленчука, краєзнавець, директор обласного держархiву, Олег Бабенко. 

Головний режисер академічного музично-драматичного театру імені М. Л. Кропивницького Євген Курман зазначив, що постановка, якою відкривали презентацію, покликана показати, що український театр робився молодими натхненними людьми, з усіма їхніми суперечностями та пристрастями. Режисер зачитав останню главу роману, в якій описано як помирає Марко Кропивницький. Як підкреслив Курман, в цих рядках не зафіксовано факту смерті, а залишено легку метафору. 

«Ці молоді люди, які створили український театр із нашою природою, адже він саме музично-драматичний. Це не психологічний театр російський, чи не емоційний англійський. Наша природа – музично-драматична. Так от, ці молоді люди, які створили український театр, вони не вмирають і Марко Лукич не помер», - зазначив Євген Курман. 

Придбати книгу можна у видавництві «ІМЕКС-ЛТД». 


Фото Анастасії Зубової

957 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.