ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому презентували аналітичну працю «Іван Дзюба: дух і творчість». ФОТО

У Кропивницькому презентували аналітичну працю «Іван Дзюба: дух і творчість». ФОТО

Про того, хто виводив українців із інтелектуального мороку

Хто такий Іван Дзюба нині знає кожна мисляча людина. Його праця «Інтернаціоналізм чи русифікація» у застійні 70-ті роки буквально перевертала свідомість української радянської інтелігенції, яка вже почала  вживатись в  облудний міф проросійського інтернаціоналізму. Розповсюджувана фактично підпільно, ця книга  будила багатьох, додала роботи тодішньому КДБ, залишилась помітною віхою у процесі самоусвідомлення нації.

Сам же Іван Михайлович, із його нелегкою долею та іншими багатьма працями, які так само щоразу були не банальними переспівами, а певним інтелектуальним відкриттям, значною мірою залишається загадкою для широкого загалу. У ньому вражає і дивує те, що з віком він не перестає йти у ногу з життям, творити не критику літератури, а часу, залишаючись на  інтелектуальному полі нації своєрідною духовною горою. Не кожен наважується наближатися до неї, видряпуватись, шукати власних самоцвітів.

Тож, молода кандидатка філологічних наук з нашого міста Надія Частакова проявила певну сміливість, підготувавши грунтовну аналітичну працю «Іван Дзюба: дух і творчість».  Її наукове зухвальство було винагороджене тим, що роботу оцінив Богдан Гаврилишин і за підтримки його фонду книга вийшла у видавництві «Пульсари»,  Якраз у день пам’яті жертв Голокосту (а Дзюба був одним з перших, хто виступив проти замовчування  цієї  дати) у обласній науковій бібліотеці імені Д. Чижевського відбулася її презентація.

Вихованка нині покійного, але добре знаного у нашому місті професора Василя Марка, Надія Частакова, розповідаючи про свою книгу, зупинилася на життєвих віхах Івана Дзюби,  наголосивши на його культурному виборі на користь українства. Рідні краї Івана Михайловича – Волноваха та околиці, це та територія, де зараз триває протистояння з «рускім міром», де гинуть наші хлопці. Закінчивши російську школу, факультет російської філології, він знав українську культуру у її органічній природності і не лише прийняв її серцем, а й  інтелектуально розітнув найбільшу виразку – фальшивого інтернаціоналізму.

Іван Дзюба був представником шестидесятництва. Професор Григорій Клочек, один з наставників авторки книги,  розповів про своє особисте знайомство з ним і поставив філософське питання: нація свого часу вилонила Кирило-Мефодієвське братство, шестидесятників, які  виламували стереотипи старих тоталітарних систем. У якій формі має постати новий інтелектуальний провід, що допоможе нам  відійти від  наростаючої безперспективності та невіри у власні сили?

Приємно, що Надія Частакова поступово відходить від занауковленого академічного літературознавства,  яке  часто залишається річчю в собі.  Адже інтелектуальні зусилля наукової еліти мають працювати на загал, на суспільство, яскравим прикладом такого підходу і є творчий спадок Івана Дзюби. Авторка шукає у ньому не лише інтелектуальну, а й моральну основу, підкреслюючи необхідність залишатися собою у найкритичніших ситуаціях. Така модель поведінки, на жаль, сьогодні досить часто стає недосяжною для багатьох, хто реалізовує себе на інтелектуальній ниві.

Сам Іван Михайлович ще не відгукнувся на працю молодої дослідниці, сказавши тільки, що  це – не ювілейний панегірик. Хочеться сподіватись, що ця книга про того, хто свого часу виводив українців із інтелектуального мороку, стане певним орієнтиром для молоді та еліти краю.


Фото бібліотеки Чижевського

499 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.