ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому представили виставу «Баба Пріся». Відгук

У Кропивницькому представили виставу «Баба  Пріся». Відгук

Ближче до фіналу нашого фестивалю  «Кропивницький –2017», який має без перебільшення тріумфальний успіх – якісь вистави чи концерти можуть подобатись не всім, але інтерес до них величезний, -- Херсонський  музично-драматичний театр імені М.Куліша подарував нам незабутню бабу Прісю Павла Арє.

Театрали, звісно, чули і знають багато про цю виставу, у якій кілька років тому  фактично дебютувала на столичній сцені славнозвісна Ірма Вітовська. Саме ця роль зробила її знаменитою, якщо не враховувати ведення дитячої передачі на популярному телеканалі.

Херсонський музично-драматичний театр на минулорічних «Вересневих самоцвітах» на цій же малій сцені кропивничан демонстрував нам «Порожнечу» російського драматурга Володимира Зуєва у постановці Сергія  Павлюка.  Та вистава справила жахливе враження своїм негативізмом, демонстрацією примітивізму і поверховості  окремої людської натури, буквально несвідомої власних вчинків. Ясна річ, та вистава – окремий епізод у багатому, як Херсонский степ і сонце, репертуарі  театру наших сусідів, що має загалом непогану репутацію (головний режисер – Олександр Книга).

 І цього разу херсонці не підвели. Тим більше нас чекала  абсолютно авторська режисура – виставу «Баба Пріся або На початку і наприкінці часів» поставив сам автор п’єси Павло Ар’є.

Добротна драматургія, яку підсилювало саме місце дії – Чорнобильська зона відселення, тобто місце, де людей бути не повинно, але вони там живуть. Власне, так є і у реальному житті. Хоча, звісно, колоритний образ  неспокійної, рішучої і  впевненої в собі баби Прісі, очевидно ж, збірний. Народна артистка Олена Галл-Савальська (якщо не обманює сайт театру, бо програмок, на жаль, фестивальний показ не передбачив) виконала її блискуче. Власне, як і її головні партнери – заслужені артисти Світлана Журавльова та Ростислав Вишневецький.

Баба – втілення певності і мудрості, вона уміє спілкуватися з духами лісу і русалками, життєлюбка і оптимістка, але й буркотунка і ще та причепа, вона по-своєму, але загалом справедливо і чесно бачить історію того народу, який споконвіків жив у тих лісах, на чистих водах і ясних зорях, а тепер зрушений із рідної землі, розпорошений і мусить пристосовуватись і виживати, як власне, й родина баби Прісі – її морально скалічена дочка Слава та фізично неповноцінний онук Вовчик. Баба, як може, бореться за них, даючи й нам, хто й у набагато кращих умовах готовий опустити руки, чітке розуміння: бездіяльність – найбільший гріх. Її молитва має вбивчу силу, бо вона не йшла нікуди зі своєї землі, її корені глибоко, вона має сакральний зв’язок з лісом та водами, хай навіть вражених радіацією, але духи підказують їй, де безпечно, а куди не можна ступати.

Віддаючи належне режисерським акцентам автора, все ж, не всі моменти здаються вмотивованими. Убивство дільничного – явний перебір, не він винен у смерті внука баби Прісі. Він дише глашатай тієї людиноненависницької системи, де сильні світу цього можуть дозволити собі полювати на людину. До речі, фактичне вбивство Вовчика, як дві краплі води схоже на вбивство  одним з народних депутатів  селянина, що майже десять років тому сталося на Голованівщині.  Можливо, про це хотів нагадати нам режисер, вкладаючи в уста героїв суржик Центру та Півдня України, але аж ніяк не Чорнобильського Полісся?

Чи про те, що баба Пріся з її нерозривним зв’язком із прабатьківською землею та силою і впевненістю, що та дає – важлива частина української ментальності, якій не можна дозволити зникнути чи загинути, інакше ми приречені.

 

     

914 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.