ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

У Кропивницькому пропонують встановити пам’ятник Юрію Яновському

У Кропивницькому пропонують встановити пам’ятник Юрію Яновському

Проведення літературних салонів у міських школах уже стало  традицією. Щоразу  вони стають подією у культурному житті міста,  привертають до себе увагу не лише освітян та старшокласників, а й громадськості. Цього разу літературний салон приймав гостей у шостій школі і  проводився на відзначення 115-річчя  прозаїка, драматурга, нашого земляка Юрія Яновського.

Якщо попередні літсалони присвячувались творчості поетів – Евгена Маланюка, Тараса Шевченка, Арсенія Тарковського, то цього разу йшлося про прозу. І хоча Юрій Яновський вважається поетом у прозі, її, як відомо, представити набагато складніше. Але школярі, у тому числі й молодші, справились із цим блискуче. Тематичний відеоряд, рядки із спогадів, листів, творів, - усе це звучало дуже органічно і живо.

Саму ж прозу Яновського діти не читали, вони її грали! Звісно, без якихось театральних ефектів, але дуже щиро й зворушливо. Більше того, навіть фрагменти з «Київських оповідань», що належать до некращого  в силу ідеологічного наповнення, спадку прозаїка, у виконанні дітей набували іншого, пульсуючого  саме дитячими переживаннями та їхнього сприйняття правди і справедливості, змісту. А в контексті нинішньої війни викликали сльози зворушення у глядачів.  Дивували їх юні читці й актори зі шкіл №26,  30, 31, 9, 18, 32. Апофеозом вечора  сприймалась композиція із славнозвісних «Вершників» у виконанні старшокласників шостої школи –господарів нинішнього салону. Мало кого залишає байдужим протистояння рідних братів, що опинились по різні боки  ідеологічних барикад. Так само як і мало хто не знає, що це реальні події, які відбувались у наших степах, неподалік села Нечаївки, де народився Юрій Яновський.

А його повість «Байгород» - фактично про наше місто.  За словами історика Юрія Митрофаненка – це ода  захисникам Єлисаветграда (а тоді це були прості мешканці), які три дні  боронили місто від більшовиків та анархістів. У рамках літературного салону було представлено  поки що сигнальний примірник унікального видання цієї повісті, яке здійснює видавництво «Імекс-ЛТД» з ініціативи літературознавця Богдана Стасюка.  Тут «Байгород»  супроводжують  розгорнуті коментарі історика Юрія Митрофаненка та краєзнавця Максима Сінченка, які подають документальне тло подій.

Розповідаючи про цікаві сторінки життя Юрія Яновського (він був одним із двох журналістів від СРСР, які висвітлювали хід Нюрнбергзького процесу, вчився  і дружив із  Сергієм Корольовим, був директором Одеської кіностудії), професор Києво-Могилянської академії Володимир Панченко наголосив на  прямому зв’язку  славнозвісного письменника з нашим містом. Адже й досі зберігся будинок, де жив юний Яновський, навчаючись  у реальному училищі. Він знаходиться за п’ятиповерхівками навпроти нинішнього магазину «Копілка». Неподалік уже закладено сквер його імені. І дуже доречним був би там і пам’ятник  письменникові.

Звісно, на думку Володимира Панченка, він має бути не помпезним, а простим: молодий Юрій  Яновський на витягнутій руці простягає макет вітрильника (один з кращих його творів – «Майстер корабля»), на шиї шарф, який зблизька нагадує кіноплівку, від меморіального будинку до пам’ятника (кілька десятків метрів) веде стежка, на якій  відбитки спочатку маленьких, а потім більших ніг.

Задум цікавий і багато у чому символічний. Якщо міська влада  і цього разу прислухається до  ідеї (а й саме проведення літсалонів не обійшлося без ініціативи письменників), то матимемо у місті ще один цікавий і пам’ятний куточок.

Фото з сайту міської ради

389 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.