ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
08.09.2017 | 16:46

Святкування Дня міста розпочали з презентації книги спогадів про письменника Івана Микитенка. ФОТО

Святкування Дня міста розпочали з презентації книги спогадів про письменника Івана Микитенка. ФОТО

Сьогодні, 8 вересня, у Центральній міській бібліотеці відбулася презентація книги спогадів про письменника та драматурга Івана Микитенка. За сприяння депутата міської ради Вадима Дриги на презентації побував 88-річний син письменника Олег Микитенко.

У збірку увійшли спогади сина Олега Микитенка та померлої дружини Зінаїди Краян (Микитенко).

Про непросте життя письменника розповів Олег Іванович. Він пригадав роки навчання Івана Микитенка, службу під час війни, роботу медиком, написання творів та загадкову смерть.

«Однією з причин загибелі Івана Микитенка вважають те, що у п’єсі «Як сходить сонце» не згадали образ Сталіна. Натомість прописані  персонажі Винниченка, Петлюри, Грушевського. Проти нього так звані «брати» письменники чого тільки не вигадали: дружбу з ворогами народів, не сприяння арештів зрадників тощо. 1 жовтня батька виключають з партії і для нього це стає справжньою трагедією. 3 жовтня він заявив дружині, що іде здавати зброю, додому він так і не повернувся», - зазначив Олег Микитенко.

Вже сину довелося шукати відомості про батька і неодноразово звертатися в органи правопорядку.  У документах тодішнього КДБ значиться, що в ніч з 17 на 18 жовтня знайдено тіло на 15 кілометровому шосе (біля Биківні) невідомої людини. Згодом з’ясувалося, що то було тіло Івана Микитенка, оскільки у його кишенях були посвідчення спілки письменників України, паспорт.  У правоохоронних органах заявили, що це було самогубство. Рідні Микитенка відмовляються вірити у цю версію, адже є низка факторів, що суперечать самогубству. Натомість вважають, що Іван Микитенко став одним із перших жертв радянської системи. Згодом письменника посмертно реабілітували.

Керівником першої науково-літературної експедиції по місцях життя і творчості Микитенка був вчитель Анатолій Саржевський.

«Багато під час цієї експедиції запам’яталося. Односельці письменника пригадували, що Іван ріс допитливою дитиною. Старожили розповідали, що якось бачать - біжать хлопці із цвинтаря радісні і з лопотами. Чоловіки запитали, чому їм так весело. Діти і розповіли, що закопали Івана у якусь напівзруйновану могилу, бо тому хотілося дізнатися чи під землею чути  як плачуть живі», - зазначив Саржевський. І додав, що багато односельчан стали праобразами героїв творів Микитенка.

Вадим Дрига, який ініціював та організував приїзд сина письменника, упевнений, що такі заходи виховують патріотизм до рідної вулиці та міста. «Для мене велика честь долучитися до вшанування пам’яті Івана Микитенка», - зазначив Дрига.

Очільник спілки письменників Кіровоградської області Василь Бондар наголосив, що Івана Микитенка можна вважати новатором української прози 20-х років.

 «Він блискуче знаходив і змальовував малодоступні середовища безпритульних, божевільних та інші. До Микитенка ще повернеться критика, історія літератури ще не все сказала про творчість письменника», - підкреслив Бондар.

Книга спогадів була видана за кошти міського бюджету, значну кількість тиражу передали до міських бібліотек. Наразі твори Микитенка не вивчають у шкільній програмі, лише за вибором учителя на уроках рідного краю.

На малій батьківщині письменника у селі Рівне працює музей та встановлений пам’ятник Івану Микитенку.

Довідка. Іван Кіндратович Микитенко - народився 25 серпня (6 вересня) 1897 у селі Рівне Кіровоградської області, загинув 1937 року. В історію української літератури Микитенко входить передусім своїми найкращими п'єсами — драмами й комедіями (чим не закреслюється й значення помітніших його оповідань і повістей). Публіцистично загострена, дотепна й колоритна (а в останніх зразках — і більш зосереджена на реалістичному характерописанні) драматургія Івана Микитенка була присвячена злободенним проблемам, відображала напругу соціальних змін у суспільстві й тому змогла донести до нашого часу гарячий подих своєї доби.

768 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.