ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
07.06.2017 | 11:46

Сімейний лікар: Алергія - не страшне захворювання, однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезону

Сімейний лікар: Алергія - не страшне захворювання, однак це той стан, з яким людині доведеться жити щосезону

Про ефективнi методи лiкування алергiї, про те, хто зараз найбiльше страждає вiд зовнiшнiх алергенiв, i з чим зараз плутають алергiю пацiєнти, розповiв лiкар загальної практики сiмейної медицини Полiклiнiчного вiддiлення №2 КЗ "Полiклiнiчне об’єднання м.Кiровоград” Сергiй Баранов

Iнтерв’ю опублiкував сайт мiського управлiння охорони здоров’я.  

Сергiю Костянтиновичу, що таке алергiя? Що зумовлює виникнення її симптомiв в органiзмi людини?

Алергiя - це вiдповiдь органiзму на алерген. Пiд час потрапляння алергену до органiзму людини виникає специфiчна реакцiя в органiзмi: бiлi кров’янi тiльця у нашiй кровi при контактi з алергеном починають видiляти iмуноглобулiни. Вони контактують з тучними клiтинами, якi видiляють гiстамiн. Саме через  нього в органiзмi виникають сльозотеча, видiлення з носа, зуд, рiзнi припухлостi шкiри i набряки, що є симптомами алергiї.

Що наразi є найпоширенiшим збудником алергiї?

На даний час найпоширенiший полiноз, тобто алергiя на цвiтiння дерев i рослин. Збiльшилась кiлькiсть пацiєнтiв, якi звертаються з алергiчними ренiтами, з рiзними видами висипання, контактними дерматитами. Дуже багато людей приходять з ГРВI, не пiдозрюючи, що насправдi мають алергiю, адже хвороба протiкає без пiдвищення температури i лише з катаральними явищами. Пацiєнти намагаються лiкуватись противiрусними препаратами, але ефекту немає. Звертаючись до лiкаря дiзнаються про алергiю. Бувають i випадки навпаки. У перiод осiннiх полiнозiв багато людей використовують звужуючi краплi: тече з носа - треба каплi. Однак у цьому випадку судинно-звужуючi краплi вiдходять на заднiй план i можуть бути використанi тiльки в крайнiх випадках i не бiльше трьох разiв на добу, адже вони мають бiльше негативних наслiдкiв, нiж позитивних. Люди, якi знають, що мають алергiю на якийсь iз алергенiв, заздалегiдь готуються до сезону алергiї: купують антигiстамiннi препарати i починають їх приймати за деякий час до початку сезону.

Чи важко дiагностувати алергiю в пацiєнта?

Для дiагностики iснує безлiч методiв, найкращим з яких є проведення алергiчних проб. У нас iснує бiльше 60 видiв алергенiв, на якi можна провести цi проби i з точнiстю сказати, на що виникла алергiя: на пил, на цвiтiння рослин, на тварин чи щось iнше.

Дослiдження робиться в лабораторних умовах. На шкiру наноситься крапля алергена i робиться невеликий порiз на шкiрi. У разi наявностi алергiї на цей алерген у людини буде спостерiгатись мiсцева гiперемiя i припухлiсть.

Але ж не усi пацiєнти йдуть до лабораторiї, адже подiбнi тести - недешеве задоволення?!

У 70-80 % випадкiв лiкар при дiалозi з пацiєнтом, який звернувся iз симптомами алергiї, може вияснити на що саме вони виникли. Тест для перевiрки основних алергенiв коштує близько 700 грн., однак якщо у пацiєнта немає таких коштiв, то лiкар за допомогою свого досвiду зможе визначити алерген, виключити його i допомогти в боротьбi. Сiмейним лiкарям вистачить компетенцiї визначити алерген, не обов’язково шукати бiльш вузького спецiалiста

Чи завжди лiкування алергiї супроводжується прийомом лiкiв? Чи достатньо визначити алерген i виключити контакт iз ним?

Багато людей одразу йдуть купувати антигiстамiннi препарати в аптеках без консультацiї з лiкарем, хоча першим дiлом при появi алергiї треба встановити її причину. Припинення контакту з алергеном або його зменшення - це перший крок у лiкуваннi алергiї. Одним з найкращих методiв лiкування алергiї як у дiтей, так i у дорослих,  є гормональнi протиалергiчнi мазi. Люди дуже бояться гормонiв, однак такi мазi мають мiсцеву дiю i не проникають в увесь органiзм.

Бувають ситуацiї, коли алергiя з’являється на домашнього улюбленця i господар не може з ним розлучитись. Є лiки, якi можна приймати постiйно. Антигiстамiннi препарати можна приймати максимум кiлька мiсяцiв, однак є альтернатива - кромони. Їх можна вживати i по кiлька рокiв. Вони роблять поверхню тучної клiтини, яка виробляє гiстамiн, бiльш пружною, що не унеможливлює появу ознак алергiї. Такi препарати є в усiх аптеках, але попередньо варто проконсультуватись iз лiкарем.

Окрiм того боротися з алергiєю можна i на побутовому рiвнi. Ми пропонуємо пацiєнтам робити вологе прибирання вдома, зволожувати повiтря у примiщеннях, ввечерi гуляти, адже саме ввечерi, коли вологiсть повiтря збiльшуєтся, знижується активнiсть пилка рослин. Дуже добре гуляти пiсля дощу. Також ми рекомендуємо людям у сезон активностi алергена-подразника, виїжджати кудись на вiдпочинок, якщо є така можливiсть. Рекомендовано встановлювати на вiкна москiтнi сiтки та мити їх, аби менше пилу та пилку потрапляло в примiщення. Якщо є алергiя на пил чи бактерiї, що накопичується у фiльтрах кондицiонерiв, то ми рекомендуємо їх регулярно чистити.

Чи можна вилiкувати алергiю? Чи це дiагноз назавжди?

Це не таке страшне захворювання, яке б заважало людинi жити. Однак це той стан, з яким людинi доведеться жити щосезонно. Ми можемо полегшити симптоми або повнiстю їх прибрати, якщо пiдберемо хорошу терапiю. Пацiєнт може обрати курс лiкування, який сам захоче: можна обирати мазi, антигiстамiннi препарати у виглядi таблеток, спреїв, крапель, iнгаляторiв. Ми можемо призначати i препарати, якi вводяться iн’єкцiйно один-два рази у сезон, однак вони застосовуються тiльки в крайнiх i важких випадках.

Чи бувають випадки, коли неможливо встановити алерген, який викликав алергiю?

Є люди, у яких алергiчну реакцiю викликає багато речей: продукти харчування, побутова хiмiя, цвiтiння рослин. У таких випадках важко диференцiювати на що саме з’явилась алергiя. Ми проводимо тест, аби виявити бодай групи алергенiв, рекомендуємо використовувати гiпоалергеннi миючi засоби, вживати продукти харчування з виключенням алергена. Все робиться методом пiдбору i проб, що дає можливiсть з часом встановити бiльш точний дiагноз i розписати дiєту. Люди починають жити по-новому, приймаючи необхiднi препарати.

Кому зараз частiше дiагностують алергiю?

До одного лiкаря щодень з симптомами алергiї звертається до п'яти осiб. Дiтей зараз приходить бiльше, нiж дорослих, бо батьки бояться їх одразу лiкувати препаратами на власний вибiр.  У дiтей виявляють алергiю вперше, дорослi ж здебiльшого знають свiй дiагноз i купують препарати в аптеках, тож кiлькiсть осiб з виявленою вперше алергiєю серед них менша. Багато людей не звертаються з алергiями, терплять, мучаються вiд симптомiв, шукаючи порятунку в аптецi i витрачаючи купу грошей на антигiстамiннi препарати. Тi рiзнi за цiною, але доступнi для пацiєнтiв.

Чи може алергiя вплинути на iншi iснуючi хвороби, якщо її одразу не iдентифiкувати?

Саму алергiю ми не посилимо, але на iншi захворювання буде деякий вплив. У зв’язку з тим, що органiзм постiйно знаходиться у запальному станi, то вiн слабкий до протидiї вiрусним iнфекцiям. Краще одразу звертатись iз симптомами до лiкаря, а не до аптеки. Ми пiдберемо саме той препарат, який пiдходить, а не той, який рекламують по телевiзору.

Окрiм полiнозу, говорить лiкар, сьогоднi поширена й харчова алергiя та алергiя на комах. У першому випадку вона проявляється через активне споживання сезонних продуктiв, наприклад, полуницi чи черешнi. Висипання на шкiрi по всьому тiлу - перша ознака харчової алергiї. Аби уникнути "зриву” алергiї (хоча в медицинi вважають, що алергiя - це генетична схильнiсть, анiж результат переїдання якогось продукту), лiкарi радять не захоплюватись продуктами, якi можуть стати алергенами. Укуси комах, наприклад, комарiв чи клiщiв, теж можуть спричинити алергiчнi реакцiї. Тодi до лiкування антигiстамiнними препаратами додаються ще й заживлюючi мазi. Обидва види алергiї зустрiчаються частiше у дiтей, тож лiкарi наполягають з першими симптомами захворювання одразу звертатись за медичною допомогою.

2573 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.