ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
19.04.2017 | 12:12

Реалізація програми «Доступні ліки» у Кропивницькому: оптовики ховають ліки, а медики й населення ще мало поінформовані

Реалізація програми «Доступні ліки» у Кропивницькому: оптовики ховають ліки, а медики й населення ще мало поінформовані

Сьогодні в міському управлінні охорони здоров’я відбулася робоча нарада з керівниками медзакладів та аптек щодо реалізації урядової програми «Доступні ліки». Як писав РК, програма передбачає державне відшкодування вартості ліків від серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та діабету ІІ типу. Відтепер за рецептом громадяни можуть отримати ліки безкоштовно, або із невеликою доплатою в аптечних закладах, які долучилися до програми. 

На нараді озвучили низку проблем, пов’язаних із реалізацією Програми на практиці. «Коли приїздив Гройсман, один день у нас все було нормально, але на наступний вже виявилося багато проблем», - такою тезою охарактеризував один із присутніх на нараді ситуацію, що склалася зараз.


За інформацією начальниці управління охорони здоров’я міської ради Кропивницького Оксани Макарук, до міського бюджету було прийнято цільову державну субвенцію у сумі 3 млн. 77 тис грн., які розподілені на 4 медзаклади - Центри первинної медико-санітарної допомоги №1 і №2, МСЧ № 19 та Амбулаторію загальної практики-сімейної медицини, що на селищі Гірничому. Медзаклади уклали договори про відпуск ліків за Програмою з 32 аптеками й 9 аптечними пунктами. Згідно договорів, аптеки два рази на місяць до 15 числа надаватимуть лікарням звіти про отоварених пацієнтів за виписаними рецептами й за ними отримуватимуть відшкодування.

Оксана Макарук наголосила, що керівництво медзакладів має проводити розрахунок з аптеками оперативно.

«Лікувальні заклади мають на наступний день після отримання звітів з аптек перерахувати по казначейству кошти», - зазначила посадовець.  

Заступниця начальниці управління охорони здоров’я Лариса Кудрик поінформувала, що станом на 18 квітня медзаклади виписали 1302 рецепти на суму 50,5 тис грн. Із них – 1025 рецептів від серцево-судинних хвороб на 34,8 тис. грн., 22 рецепти від бронхіальної астми на 2,1 тис грн., 255 рецептів від діабету ІІ типу на 13,6 тис грн. 

Серед озвучених проблем як локальні, так і загальнонаціональні, на які міське управління охорони здоров’я вплинути не може. 

Найбільше керівників аптек хвилює відсутність низки ліків, відшкодування яких передбачене урядовою Програмою. МОЗ виставив перелік із 157 найменувань ліків та оптово-відпускну ціну за них. На практиці аптеки, які долучилися до «Доступні ліки» не можуть закупити ці препарати, бо оптовики-постачальники не хочуть відпускати ліки за МОЗівськими цінами.

«Раніше вони постачали ліки по 30 гривень, а зараз їм кажуть, що треба по 10. Відповідно, вони говорять, що у них нема цих ліків. І це не до управління охорони здоров’я питання, а до Гройсмана», - обурилася представниця однієї з аптек.

Протягом сьогоднішнього дня аптеки мають сформувати перелік ліків, які у них відсутні та подати в управління для подальшого вирішення ситуації. Серед озвученого – у жодній аптеці нема препарату «Симвастатин» (міжнародна непатентована назва лікарського засобу). 

Другою проблемою, яку вже озвучили і медики і представники аптек є проблема із дозуванням ліків. МОЗ передбачив конкретне дозування конкретних ліків, які можна отримати безкоштовно. Проте на практиці лікарні можуть виписувати більше дозування у залежності від потреби пацієнта. У зв’язку із цим між фармацевтами і пацієнтами, які прийшли отоварюватися в аптеку виникають конфлікти. Мовляв, Гройсман все обіцяв безкоштовно, а потрібно щось оплачувати. 

В управлінні охорони здоров’я дали доручення лікарям пропрацювати цей момент і роз’яснювати пацієнтам, у яких випадках вони можуть отримати ліки безкоштовно, чи із доплатою, або ж виписувати рецепти з дозуванням, передбаченим до відшкодування. 

«У нас був випадок в одній аптеці, коли на препарат, по якому йшло відшкодування у 200 гривень, а доплата складала 1,9 грн. Людина заявила, що все має отримати безкоштовно і був цілий скандал», - розповіла  Лариса Кудрик.

Серйозною проблемою сьогодні є нерегулювання вичерпаності лімітів ліків, на які передбачене фінансування. У деяких аптеках вже у перші дні роботи Програми роздали 60% препаратів від місячної норми фінансування. Представники аптек поскаржилися на тенденцію, сформовану через чутки, що безкоштовні ліки видають лише в двох «комунальних» аптеках, що на проспекті Студентському і на Набережній. Отримавши рецепт від лікаря, пацієнти, або за звичкою, або з інших причин йдуть отоварюватися саме в ці аптеки. 

Начальниця управління охорони здоров’я дала доручення керівникам медзакладів проявити весь «господарський талант» і слідкувати за вичерпаністю лімітів. У разі, якщо в якійсь аптеці кошти за місяць на ліки вже вичерпані, головлікарям необхідно укладати нові договори на поставки, робити перерозподіли коштів, або інші заходи, аби «пацієнту було зручно». Оксана Макарук наголосила, що чисельно обмежений штат управління об’єктивно не в змозі врегулювати кожен такий спірний момент, а тому керівники медзакладів мають ретельно поставитися до виконання Програми. 

Найбільшу ж увагу приділили саме інформуванню про Програму «Доступні ліки» як лікарів так і населення. Головлікарям доручили провести широку роз’яснювальну роботу з медиками, аби ті надавали громадянам вичерпні консультації щодо отоварення рецептів в аптеках. Медики мають пояснити пацієнтам, на яких умовах ті можуть отримати препарат безкоштовно, або яку суму доплатити, у яких аптеках працює Програма «Доступні ліки», які препарати включені до Програми, та яку суму передбачено до відшкодування. Переліки аптек і препаратів в обов’язковому порядку мають розміщуватися у медзакладах. 

Також на плечі медиків ляже «виїзне» інформування населення про впровадження Програми. 

«Обійти усі двори, роздати людям матеріали, підготовані МОЗом. Керівникам медзакладів кожен робочий день починати із 5-хвилинки про роботу Програми «Доступні ліки», щоб це постійно було на контролі», - розпорядилася начальниця міського управління охорони здоров’я. 

Серед інших проблем було озвучено, що деякі лікарі нерозбірливо вказують прізвища в рецептах, або пишуть торгові найменування препаратів, а не назву діючої речовини, як передбачено урядовою програмою. Про кожен такий випадок зобов’язали повідомляти в управління для оперативного реагування. 

Також в управлінні запевнили, що рецепти для медиків надруковані й роздані і зараз у цьому проблем нема. Хоч у перші дні роботи Програми, за інформацією РК, у деяких медзакладах медики не отримали бланки рецептів. 

Начальниця управління охорони здоров’я зазначила, що додаткові кошти на реалізацію Програми з держбюджету за потреби надійдуть, проте на місці необхідно організувати усю роботу задля безперебійного функціонування Програми. Також вона анонсувала прес-конференцію, під час якої разом з керівниками аптек має поінформувати про перші результати і проблеми впровадження Програми.  

630 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.