ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Причину трагедії на Рівненському полігоні треба шукати і в Китаї також

Причину трагедії на Рівненському полігоні треба шукати і в Китаї також

Як відомо, 6 липня на Рівненському полігоні в результаті вибуху міномета «Молот» загинули троє військовослужбовців і ще дев'ятеро зазнали поранень. Зважаючи на те, що подібне з мінометом «Молот» стається не вперше, Президент України Петро Порошенко призупинив використання мінометів цього типу і зажадав, аби міністр оборони та начальник Генерального штабу вже за тиждень доповіли про причини надзвичайної події.

Того ж дня військова прокуратура місцевого гарнізону висунула дві версії того, що сталося. Перша з них – «людський чинник, зокрема, порушення безпосередньо військовослужбовцями правил проведення стрільб, поводження з мінометом» і друга – «неналежний технічний стан самого міномета».

А тим часом у соцмережах і на телебачені почали з'являтися коментарі військових експертів і тих, кому довелося мати справу із зазначеними мінометами. Особливо вразила розповідь одного з військових, що видані їм «Молоти» почали розпадатися на частини ще під час транспортування їх на полігон.

Слід сподіватися, що причину ненадійності мінометів «Молот» буде встановлено, а винних покарано. Та обмежуватися тільки цим не варто, бо справжня причина трагедії на Рівненському полігоні криється не тільки в чиїйсь недбалості. Вона глибша, і шукати її треба, як це не дивно, і в Китаї також.

Минулого року у складі групи українських журналістів авторові цих рядків випало побувати в Піднебесній. Враження, що тоді переповнювали, – від щирого захопленнями успіхами трудолюбивого китайського народу до розчарування від неспроможності нашої влади створити умови для такого ж економічного зростання. Останнє особливо зачепило, коли в місті-порту Нінбо нам запропонували відвідати щойно збудоване містечко.

Там науковці розроблятимуть експериментальні зразки стволів для мінометів. Нас водили цехами і лабораторіями, які вже заповнювалися найсучаснішими верстатами і міні-ливарнями. Як розповів власник і керівник того підприємства, йому вдалося зацікавити своєю ідеєю уряд  і той надав фінансову підтримку в розмірі десяти мільйонів американських  доларів.

Фактично нам показували надсучасне оборонне підприємство, і це неабияк нас здивувало. Все прояснилося, коли той же керівник і власник повідомив, що на цьому підприємстві працюватимуть науковці та спеціалісти з України. З його слів випливало, що воно й збудоване... під них.

Як з'ясувалося далі, той підприємливий чоловік близько десяти років перебував у нашій країні військовим представником на заводі, де вироблялася продукція для Китаю. Часу даремно не втрачав, вивчав Україну, її людей. Зокрема, познайомився з багатьма працівниками Інституту проблем матеріалознавства НАН імені Францевича (деякі члени нашої групи вперше чули про існування такого інституту), які, на його переконання, заслуговували на краще використання їхніх напрацювань. Повернувшись до Китаю, він побудував завод-лабораторію спеціально під українських фахівців. Для них там створили необхідні як виробничі, так і побутові умови. Нам, зокрема, показали гуртожиток, де вони мешкатимуть. Це просторі квартири, «нафаршировані» хатнім і кухонним приладдям. Спеціалістів навіть  возитимуть у вихідні на риболовлю, казав керівник, а головне – платня українців починатиметься з трьох тисяч доларів США, а ще їм виплачуватимуться преміальні за старанність і винахідництво.

Господар підприємства пошкодував, що ми не можемо зустрітися із співвітчизниками, оскільки вони мали прибути лише за десять днів. Він чомусь гадав, що нас та зустріч сильно потішила б. Ми ж були іншої думки про почуте, а відтак і мовлене кимось слово «ганьба» видалося нам дуже доречним.

На запитання одного із журналістів, що матиме Україна від такого використання її наукового потенціалу, підприємець пояснив: паралельно вони виготовлятимуть запасні деталі для сільськогосподарської техніки, яка використовується в Україні. 

Чи треба тепер нам дивуватися, що вибухають зроблені в Україні міномети? Схоже, тут просто немає кому їх робити.

Я далекий від наміру кинути тінь на Інститут імені Францевича, на тих науковців, котрі погодилися працювати на оборонку Китаю, адже в Україні їхню працю і знання не цінували, змушували шукати підробітки, а то й узагалі залишати наукову працю. Тож, докопуючись до причини недавньої трагедії на Рівненському полігоні, варто відповісти й на запитання, чому українські науковці зайві в своїй країні.


619 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.