ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Пархомівку кропивничани сприйняли як український Ермітаж. ФОТО

Пархомівку кропивничани сприйняли як український Ермітаж. ФОТО

Минулої неділі разом із членами кропивницького клубу «Мандрівник» пощастило побувати в кількох знакових місцях Харківщини.

Насамперед – у Пархомівці, що в Краснокутському районі. До одного з найцікавіших сільських музеїв України та чи не найпопулярнішого туристичного об’єкту Харківщини добиралися жахливими дорогами, відомими хіба з часів Миколи Гоголя, обабіч яких буяли бур’яни, оспівані певно ще Тарасом Шевченком у незабутньому вірші «Мені тринадцятий минало…». Тим сильнішим був культурний шок, коли нарешті «бусик» довіз до старовинної Покровської церкви та червонястого панського палацу в стилі класицизму, збудованого дружиною графа Подгорічані на початку ХІХ століття, де зараз власне й розташований отой Пархомівський художній музей імені Панаса Луньова. 

На мою думку тутешнє, сільське, зібрання творів мистецтва перевершує музейні зібрання багатьох обласних центрів, а не те, що рядових міст і містечок. Як розповіла екскурсовод пані Оксана, у фондах музею зібрано близько семи тисяч експонатів, унікальних творів живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, цінні матеріали з археології та етнографії. Зокрема, побачили твори Володимира Боровиковського, Миколи Ярошенка, Івана Шишкіна, Івана Айвазовського, Олександра Іванова, Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Валентина Сєрова, Миколи Реріха, Олександра Бенуа, Ісаака Левітана, Василя Верещагіна, Казиміра Малевича (в селі зберігся будинок, де він жив у підлітковому віці), Василя Кандинського, Володимира Маяковського, Сергія Коненкова (скульптурне зображення Тараса Шевченка), Тетяни Яблонської, Джовані Піранезі, Пабло Пікассо ("Голуба миру" і "Портрет Фредеріка Жоліо-Кюрі" Пархомівському музею подарував письменник Ілля Еренбург), Каміля Піссарро… 

Нам показали рідкісний портрет Тараса Шевченка, з якого поет …посміхається! Чим не сільський Лувр! Як все це багатство опинилося на берегах річки Котельва окрема і надзвичайно цікава історія про вчителя-ентузіаста, на честь якого і названо музей…

Відомо, що Харківщина стала другою малою батьківщиною для корифея українського театру Марка Кропивницького, на честь якого названо наш обласний центр. І хоч ми не побували в Харкові, де його поховано та на хуторі Терновому, де він жив і приймав гостей, зате потрапили до Краснокутського дендропарку, де Марко Лукич теж бував понад сто років тому. Звідси брав кращі сорти плодових дерев для власного саду. А ще, певно, цікавився історією виникнення дендропарку, адже, раніше, тут був православний монастир з підземеллями й глибокими ставками, заснований українськими козаками ще в середині ХУІІ століття й ліквідований указом Катерини ІІ. Землю подарувала родині Каразіних. 

У парку збереглася могила засновника дендропарку Івана, брата засновника Харківського університету Василя Каразіна. Кажуть, що Каразіни були першими українськими акліматизаторами. Завели понад 600 видів рослин, які до того часу в Україні не зустрічалися. Ростки привозили з Китаю, Японії, Північної та Південної Америки, багатьох країн Європи. Крім віковічних дубів та багатьох екзотичних дерев, на ставку кропивничани побачили як цвітуть лотоси. А їх тут кілька різновидів: червоні, розові, лимонні, кремові й білі.

Нарешті, останнім пунктом нашої мандрівки стала Шарівка, що в Богодухівському районі, з її уславленим палацом та чудовим парком зі ставками, віковими дикорослими й садовими деревами цукрозаводчика Леопольда Кеніга. На жаль, в наші плани дощ вніс свої корективи. Тому було б добре ще колись побувати в цих казкових краях.

Фото автора та Олени Стрілець


449 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.