ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Олександр Артюх: Я себе політиком не вважаю, мене не цікавлять піар-акції, що влаштовують деякі депутати

Олександр Артюх: Я себе політиком не вважаю, мене не цікавлять піар-акції, що влаштовують деякі депутати

Мешканці Кропивницького, які слідкують за подіями в місті через соціальні мережі, вимушено стають свідками політичних інтриг та маніпуляцій збоку представників окремих політичних сил. Розібратись у тому, хто правий, а хто ні, в умовах, коли не представлені всі точки зору, важко. Стосується це й ситуації, яка склалась навколо депутата від партії "Об'єднання "САМОПОМІЧ", головного лікаря Центральної міської лікарні Кропивницького Олександра Артюха. У соціальних мережах він не зареєстрований, коментувати щось публічно теж не має звички, тому дізнатися про його діяльність і як лікаря і як депутата "РК" вирішив безпосередньо, домовившись про інтерв'ю. Отже, говоримо про функціонування єдиного в області паліативного відділення, про необхідність проведення оптимізації серед медичних закладів, а також про чітку і незмінну, на думку депутата, позицію у міській раді, за яку, його ж однопартійці, виключили з партії й погрожують позбавити депутатського мандату. 

- Олександре Івановичу, в березні буде рік, як у центральній міській лікарні, яку ви очолюєте, відкрилося єдине на всю область паліативне відділення. Як воно працює на сьогодні, скільки хворих перебуває на лікуванні і чого, можливо, бракує?

- Зроблено в цьому напрямку було багато. Нам довелося оптимізувати відділення терапії, перевести його в інше приміщення. Паліативне відділення почали облаштовувати з абсолютно голих приміщень. Його відремонтували і, що дуже важливо, зробили сучасну вентиляцію. Наше завдання на сьогодні - максимально полегшити останні дні життя паліативно хворих людей, а також навчити їхніх рідних правильно піклуватися про них.  Все обладнання закупили згідно з нормативами і на етапі відкриття говорили про те, що такого як у нас відділення немає більше ніде в Україні. Підтвердив це буквально кілька днів тому і координатор з питань паліативної допомоги населенню, колишній Міністр охорони здоров'я Василь Князевич, який відвідав наше відділення у складі спеціальної делегації з 45 чоловік. 

- Скільки хворих може перебувати у відділенні одночасно?

- Відділення розраховане на п'ятнадцять ліжко-місць. Організувати більшу кількість можна, але тоді догляд за хворими буде неповноцінний, адже кількість персоналу не розрахована на більше.

- На сьогодні використовуються всі місця?

- Так, на сьогодні зайняті всі ліжко-місця. Це одно- і двомісні палати з усіма зручностями: душ, туалет, холодильник, телевізор, є окрема кімната для родичів із інших міст чи районів. Там вони можуть переночувати, приготувати їжу... Це дуже необхідне відділення. Сім'ям, які мають паліативного хворого, дуже важко пережити цей період, їм неодмінно потрібна допомога у догляді, починаючи з елементарного. А в нашому відділенні все передбачено "за останнім словом", як кажуть.

- Наявної кількості місць достатньо, аби допомогти усім, хто потребує паліативної допомоги? Є статистика паліативних хворих по області?

- Такої статистики немає. Але фактично кожна друга людина з онкологічною патологією є нашим потенційним пацієнтом. Це багато людей. У перші місяці роботи паліативного відділення до нас зверталося 3-4 пацієнта. Зараз же воно заповнене. І пацієнти і медперсонал зрозуміли специфіку його роботи, відгуки про таку допомогу розійшлися по всій області. Ще одним показником того, що відділення працює правильно, є відсутність скарг. За рік не було жодної. І це попри те, що коштів для утримання відділення не вистачає. Наприклад, у бюджетному забезпеченні відділення не враховано потреби хворих у памперсах, а це недешево й вимушено лягає на плечі пацієнтів чи їхніх рідних. 

- Що хотілося б удосконалити чи змінити в роботі паліативного відділення?

- Я хочу відзначити, що не кожна людина може працювати у цьому відділенні. За рік ми маємо вже четвертого завідуючого. Не всі витримують щодня дивитися на, фактично, приречених людей. Багато хто дуже близько приймає чужий біль і звільняється. Сподіваюсь, що плинність кадрів - це тимчасове явище, на стабільність у цьому питанні, я думаю, що ми вийдемо вже зовсім скоро. 

-  Крім самого персоналу і родичів пацієнтів, хтось ще допомагає відділенню?

- Знаєте, коли відділення тільки відкривалось, було дуже багато показових виступів і звичайного піару від тих, хто подарував скажімо якийсь килимок за 50 грн. Зараз залишились лише ті, хто дійсно бажає допомагати. Це мережа ЛЖВ і отець Андрій Бобрик, який організував у відділенні кімнату для молитов і підтримує наших пацієнтів духовно. 

У теперішніх економічних умовах хотів би відмітити адекватні робочі стосунки міської влади з медичною галуззю, небайдужу позицію начальника профільного управління Оксани Макарук.

- Як ви ставитесь до змін у медичній сфері України, зокрема, оптимізації чи реорганізації медичних закладів?

- Це найболючіше питання, але у мене, звичайно, як і в кожного працівника медичної сфери, є своя думка. В нашому місті проживає орієнтовно 230 тисяч населення. І якщо на питання реорганізації двох пологових будинків дивитись з точки зору економії для бюджету, то в такому вигляді, як вони існували до цього часу, вони не потрібні. Перинатальний центр другого рівня, який створять вже влітку цього року, відкриє можливість надавати медичну допомогу жінкам на більш високому рівні і в будь-який час доби. А це дуже важливо. Наведу приклад, є в нас відділення судинних патологій головного мозку, де працює фаховий медперсонал, але через відсутність необхідного обладнання, зокрема, апарату комп'ютерної або магнітно-резонансної томографії, не можуть повноцінно і швидко обстежити хворого. Для надання допомоги пацієнтам, які поступають з інсультом, дуже мало часу, діагноз треба ставити дуже швидко, а в їхніх умовах правильно це зробити важко. З цього ж напрямку у нас відсутня цілодобова реанімаційна допомога. Тобто, за протоколом МОЗ допомога таким хворим у нас надається не в повному обсязі... Робити з цим щось треба? Треба. І рішення перенести це відділення на базу приміщення Лікарні швидкої медичної допомоги цілком мотивоване і логічне. Те саме стосується дитячого інфекційного відділення, яке з Лікарні швидкої медичної допомоги перевели до нас (на Вали), де є для цього приміщення й усі необхідні умови. Ще приклад, якщо раніше пневмонію лікували 10-12 діб, то з прогресом медицини, з появою кращих і швидкодіючих ліків цей термін скоротився до 4-5 діб. Навіщо ж тоді розраховувати витрати на 10-12? Треба скорочення? Логічно, що так. Це і є оптимізація, дуже необхідна. Інше питання, що завжди знайдуться ті, хто буде говорити, що це не правильно, а як зробити краще - не знають. Раніше я теж не з усім погоджувався, але коли фахівці пояснили суть проблеми, я по-іншому зараз дивлюсь на це питання. Я постійно відвідую медичні симпозіуми і семінари, часи змінились, медицина прогресує, і нам треба сприймати це як необхідність. 

- Скорочення медичних працівників якось може вплинути на якість роботи медзакладу?

- Звісно, що оптимізація не обходиться без вимушеного скорочення ставок, але натомість, я вважаю, що рівень заробітної плати тим, хто залишається, має зростати. Я завжди кажу, що ми - медики, обрали нелегку і дуже відповідальну професію. Усі особисті проблеми завжди залишаємо за дверима лікарні, але ж - вдома чекають сім'ї, діти, яких треба одягати і годувати. Ми залишаємо на роботі частинку своєї душі, і це звісно, що має державою гідно винагороджуватись. Зараз з'явилась тенденція, коли медичні працівники масово виїжджають за кордон працювати. Їхню працю там оцінюють дуже достойно. Забезпеченість лікарями по області на сьогодні становить приблизно 65 відсотків. І скільки б медичних вишів ми не відкривали, випускники не завжди йдуть працювати лікарями на таку зарплату. В моїй практиці такий досвід був, коли з західної України приїхала молодий спеціаліст, лікар-інфекціоніст, але за кілька місяців вона просто зникла, як з’ясувалося пізніше - поїхала працювати за кордон. Але скажу також, що коли міська влада повернулася обличчям до проблем медичних закладів, працювати стало... не легше, може, навіть важче, але цікавіше і приємніше. Результат не може не радувати. 

- Хочеться поговорити про іншу сторону вашої діяльності - депутатську. Допомагає вона в лікарській справі чи навпаки заважає?

- Дивлячись з якого боку. Так, з одного мені легше донести проблеми медиків до міського голови й депутатів, мене чують, реагують. За рік депутатства, навіть трохи більше, результати відчутні. У 2017 році має завершитися ремонт багатостраждального дитячого інфекційного відділення. Вже зараз можу сказати, що воно буде одним з кращих в Україні. Для цього зроблено дуже багато, і депутатство тут допомогло. 

- Чи варте воно того, щоб отримати стільки негативу, як вам випало, в тому числі і від колег по партії, й бувало, що в доволі брутальній формі?

- Коли мене запросили, підкреслюю, ЗАПРОСИЛИ балотуватися від партії "САМОПОМІЧ", я не думав, що стану депутатом. Але з огляду на ту кількість людей, які мене знали й за мене проголосували, так сталося. З самого початку, коли організовувалась група "Європейський вибір", куди входила і "Самопоміч", я сказав, що ніколи, за жодних обставин проти міського голови не піду. По-перше, через те, що я його дуже поважаю, по-друге, я керую майже тисячним колективом бюджетної медичної галузі, і чинити шкоду своїми діями якійсь із бюджетних сфер - проти моїх правил. Згадайте, одразу після виборів більшість партій у міськраді об'єдналися навколо спільної роботи з мером, а коли "нагорі" у Верховній Раді стався розкол, те ж саме по команді зверху почало відбуватися й на місцях. А я залишився на своїй позиції, нехай згадають мої слова, піднімуть стенограми, - проти міського голови я ніколи не піду. Я відповів на ваше запитання? 

- Цілком...

- ...додам, що в глибині душі я взагалі жалкую, що потрапив до міської ради... Стільки бруду, нещирості... Люди фальшиві... Ще вчора  людина приходила й просила про особисту допомогу, а допомагаю я всім - незалежно від партійної, релігійної чи іншої приналежності, від цього я отримую задоволення, покликання в мене таке... А сьогодні через політику ця людина обливає мене брудом за мою незмінну позицію. Навколо мене зараз якісь домовленості, публічні невдоволення, безпідставні звинувачення...

- З огляду на те, що ваші ж однопартійці виключили вас із фракції "САМОПОМІЧ" у міській раді, як далі працюватимете?

- Я не змінився, повторюсь. Як працював, так і працюватиму. До мене як депутата звертається багато людей, я нікому не відмовляю. Чим можу, тим і допомагаю - через міську раду чи власними зусиллями. Мої політичні опоненти мають розуміти - для того, щоб когось критикувати, треба самому в цьому житті чогось досягти.  Я себе політиком не вважаю, мене не цікавлять піар-акції, що влаштовують деякі депутати, в тому числі й мої колишні однопартійці. В ці часи нам треба об'єднуватись, а не чубитись. Не можна того, хто голосніше кричить, називати патріотом, а того, хто тихо робить свою справу - зрадником. Цього я ніколи не зрозумію. І не в цьому полягає патріотизм... Час розставить усе на свої місця. А я нікому нічого доводити не збираюсь.

- Ваші однопартійці вже поширюють інформацію про те, що вас виключили з партії "САМОПОМІЧ". Ваше ставлення до цього...

- Якщо їм вдасться зробити це в законному полі - я прийму цей факт. Але ж на кожну дію є протидія. Мої однопартійці звинувачують мене в політичній непорядності - так я ніколи не змінював своєї позиції. Змінили свою позицію якраз вони, причому демонстративно, й тепер роблять вигляд, що вони такі молодці, а я зрадник, бо не пішов з ними в опозицію і не кричу разом з ними "чим гірше, тим краще". Чесно, не розумію людей, які увесь час ставлять палиці в колеса. 

- Якими надалі будуть ваші стосунки з однопартійцями?

- По-людськи я їм нічого поганого не бажаю. Хай собі люди живуть, як живуть… Час розставить усе на свої місця. 

- Дякую за цікаву розмову!

2286 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.