ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Новообрані члени ЦВК склали присягу у Верховній Раді

Новообрані члени ЦВК склали присягу у Верховній Раді

Або ви нам, що упало, ми вам – те пропало  

Верховний бог еллінів Зевс вирішив демократизувати стародавню Грецію. «Значить так. Обиратимемо керівництво Олімпу за квотним принципом. Бог війни – моя квота, з усіма гвардійцями, поліціянтами і добровольцями. Богиню правосуддя призначатиму теж я, є чудова кандидатура – кума Феміда. До моєї квоти відійде також богиня мудрості і ремесел та буде старшою над небожителями – моя донька Афіна. Вона дівчина незаймана, розумна, он скільки років опікується Афінами, кольоровий фонтан збудувала, кидати недокурки в урну привчила. Буде моєю найближчою помічницею у розбудові незалежної Греції. Все. Мені багато не треба. Решту квот нехай розбирають вільні громадяни сонячної Еллади. Селянам хай дістається агропромисловий комплекс разом з Деметрою. Торговельникам – Гермес, що крутить коефіцієнтами як циган сонцем. Ремісникам – цей клишоногий коваль. І так далі, всіх не перелічиш…»

На пропозицію Зевса Народні збори прийняли невідкладний закон, запровадили його у життя. І пішло. У того кум, у того сват. В одного дядько, у другого тітка. У третього, четвертого, п’ятого… –  скрізь свої люди. І кожен хоче, і кожному треба, і самі боги не без того, щоб відкласти щось на «чорний день» на якомусь офшорному рахунку. В Народних зборах тільки й клопоту, що лобіювати партійні інтереси та не забувати себе. А народ бідує, народ стогне. Пішла у великий блуд  Еллада – економічний, політичний, правовий, культурницький, навіть демографічний. Почали благати стародавні греки: «Просимо, Господи, спаси!».І Спаситель прийшов. Ощасливлені люди стелили дорогою пальмові гілки, урочисто вигукували: «Осанна! ». А через деякий час заволали: «Розіпни його!». Бо чи не той прийшов, чи з’явився не за квотою, чи просто не розібралися..

А тепер – серйозно. Про справи земні, а  не олімпійські. Говоритимемо про Олімп політичний. Якщо виходити зі слів відомого політика, що демократія – дуже погана форма правління, але нічого кращого людство ще не придумало, то це так само стосується й коаліційного уряду. Тож, поки воно придумає щось краще, задля контролю влади максимально можлива кількість інших державних інституцій має формуватися не партіями, а громадськістю. Зокрема тих, які відповідають за вибори.

У п’ятницю чотирнадцять новобраних членів Центральної виборчої комісії склали присягу у Верховній Раді. На засіданні парламенту вони по черзі вийшли на трибуну і присягнули на вірність народу України, пообіцявши дотримуватись норм Конституції, закону і позапартійної позиції, а також бути чесними, об'єктивними та неупередженими.

Спізнишись (не зі своєї волі) зробити це майже на чотири роки. За цей час проти колишнього голови ЦВК Михайла Охендовського НАБУ встигло порушити кримінальну справу, Петро Порошенко нагородити його орденом Ярослава Мудрого п’ятого ступеня , а пристаркувата ЦВК успішно завалити місцеві вибори в територіальних громадах. Протягом чотирьох років на політичному Олімпі України з приводу призначення нових членів Центральної виборчої комісії час від часу виникали закулісні суперечки, висувалися ультиматуми, здійснювався шантаж, тривала торгівля за квоти - «Ви нам, що упало, ми вам – те пропало», політики змагалися, хто кого обдурить… У результаті програло виборче право. Інакше й не могло бути, оскільки у законі про Центральну виборчу комісію записано: «У поданні Президента України про призначення на посаду членів Комісії враховуються пропозиції депутатських фракцій і груп, утворених у поточному скликанні Верховної Ради України» (виділення моє - Авт.). І далі – «Кандидатури осіб на посаду членів Комісії попередньо обговорюються в депутатських групах і фракціях». А це означає, по-перше, що поза захистом залишаються інтереси суб’єктів, котрі у поточному скликанні відсутні; по-друге, що так чи інакше новообрані члени ЦВК зобов’язані тим самим фракціям і групам, а це вже шлях до корупції. А пункт п’ятий статті сьомої закону, про те, що «член Комісії, який до свого призначення на посаду був членом будь-якої політичної партії, на час здійснення своїх повноважень зупиняє членство у цій партії», є нічим іншим, як фіговим листком, оскільки зовсім не обов’язково мати партквиток: партійність – це інтереси,  переконання і зв’язки, котрі, як правило, не афішуються..

Поставити заслін політичній корупції під час виборів можна лише за умови, що члени ЦВК призначатимуться довічно, на конкурсній основі з незалежних високопрофесійних знавців виборчого законодавства, з правом їх відкликання, а роль народних депутатів при цьому зводитиметься до голосування. Що кожне порушення на виборах отримає оцінку, а за такі, що можуть впливати на результати виборів, суворо і невідворотно каратимуться не тільки самі порушники, а й ті, хто не притягнув їх до відповідальності. Це можна передбачити у новому виборчому законі, який народні депутати зобов’язані  прийняти до наступних виборів. І якщо з Центральною виборчою комісією все вирішено, нам голосувати під її началом доведеться  наступні сім років, то навести порядок на виборчих дільницях можна вже зараз, зокрема й за допомогою членів ЦВК. Нікому не вірте, ніби від Комісії мало що залежить, мовляв вона тільки ставить печатки: ЦВК контролює весь виборчий процес. А якщо так, то побажаємо її новим членам суворо дотримуватися присяги, котра починається словами: «Присягаю Українському народу при здійсненні своїх повноважень у Центральній виборчій комісії додержуватися Конституції України та законів України...».

321 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.