ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
14.05.2018 | 17:50

На Кіровоградщині сільська рада виготовила пам’ятник отаману Холодного Яру. ФОТО

На Кіровоградщині сільська рада виготовила пам’ятник отаману Холодного Яру. ФОТО

У суботу, 12 травня, у селі Ганнівка Петрівського району відкрили пам’ятник отаману Холодного Яру Костю Пестушку-Блакитному. На урочистості з’їхалися і зійшлися представники обласної ради, сільський голова, школярі, селяни та гості з Кропивницького, Кривогу Рогу, Жовтих Вод.

Пам’ятник був встановлений за кошти бюджету Ганнівської сільської ради.

«Сама скульптура коштувала 85 тисяч гривень, озеленення території вартувало близько 50 тисяч гривень. Складний був етап перенесення пам’ятного знаку, адже раніше він був встановлений  у центрі села за зупинкою. По-перше, це була невизначена територія; по-друге, на тому місці не можна було посадити алеї дерев, квіти тощо», – зазначила сільський голова Ганнівської сільської ради Ніна Цапенко у коментарі РК.

Біля пам’ятника заклали алею, встановили ліхтарі та альтанки.

Історик Юрій Митрофаненко зазначив, що приємно бачити не лише пам’ятник, а й упорядковану територію, на якій виконали цілий комплекс робіт.  

«Монумент Костю Пестушку-Блакитному – поєднання декілька видів пам’ятника. Починаючи від кургану – традиційно насипної могили, яку використовували скіфи, козаки, воїни УПА. На ньому камінь, який був використаний криворіжцями під час встановлення пам’ятного знаку. Степова дивізія Костя Пестушка була побратимом Холодного Яру. Ми мусимо пам’ятати про ті часи української революції, коли з’явилися прапор, герб, вітання «Слава України», яке виникло у Наддніпрянській Україні. Боротьба за незалежність України розпочиналася тут, а не в Карпатах»,підкреслив Юрій Митрофаненко.
І додав, що автор пам'ятника – кропивницький скульптор Віктор Френчко.

Кость Пестушко був наймолодшим отаманом Холодного Яру. Досі не відомо, де поховане тіло героя.

Довідка. Кость Ю́рійович Песту́шко (псевдонім Кость Степовий — Блакитний; * 10 (26) лютого 1898, Ганнівка, Катеринославська губернія, Російська імперія — † 9 травня1921, Ганнівка, УНР) — український військовий діяч, отаман Степової дивізії, Головний отаман Холодного Яру.

У травні 1920 року створив та очолив Степову дивізію, яка налічувала від 12 до 18 тисяч бійців. Вів боротьбу з більшовицьким режимом партизанськими методами.

Один із керівників повстання весни — осені 1920 року. Діяв на Херсонщині, Катеринославщині, в Київській губернії, зокрема на Чигиринщині, в Холодному Яру. Командував Першою Олександрійською повстанською армією. Після того, як дивізія об'єдналась із Холодноярськими збройними силами, Костя Блакитного 24 вересня 1920 року на конференції повстанців у містечку Медведівці обрано Головним отаманом Холодного Яру.

В жовтні 1920 року, вирушивши в Катеринославську губернію на чолі Степової дивізії, склав із себе повноваження Головного отамана Холодного Яру.

Повстанський рух під проводом отамана Степового-Блакитного восени 1920 року охопив усю Херсонщину і частину Катеринославщини.

Діяльність Катеринославського повстанського комітету, очолюваного Пестушком, проти більшовиків була досить успішною. Для нейтралізації Костя Блакитного ЧК розробило спецоперацію.

29 квітня ЧК заарештувало понад 50 осіб причетних до повстанського штабу Пестушка, серед них зв'язкова з Петлюрою Віра Бабенко.

Загинув 9 травня 1921 року у Ганнівці в бою з підрозділом криворізьких чекістів. Похований у рідному селі

616 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.