ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Музеї Полтавщини кличуть кропивничан. ФОТО

Музеї Полтавщини кличуть кропивничан. ФОТО

Цьогоріч не одна туристична група з Кропивницького побувала на Полтавщині, щоб торкнутися серцем витоків культурної самобутності нашого народу.

Іноді трапляється так, що певні речі довгий час тебе зовсім не цікавлять, а тим паче не викликають якихось етичних хвилювань. Взяти хоча б килими. За радянської пори саме слово було синонімом такого негативного явища, як міщанство. Та ось нещодавно пощастило потрапити до давнього козацького містечка Решетилівки. Звісно, оте, виховане роками іронічне ставлення, не покидало до самого порогу місцевої майстерні художніх промислів «Соломія». А тут ще - прямо з «бусика»! – немісцеві екскурсанти з кропивницького клубу «Мандрівник», які заходили не з парадного входу, потрапили в …бур’яни. Втім, оговталися, коли опинилися всередині приміщення, збагнули, що Україна, попри всі амброзії й чортополохи, насамперед славна властивою тільки їй красою барвистих і досконалих в технічному виконанні килимів та гобеленів. На які хотілося дивитися й дивитися. І хоч, часом, до тебе долітала розповідь екскурсовода про давню історію цих виробів з вовни та про сучасні технології їх виготовлення, особисто я все те ніби чув те і не чув, милуючись побаченою рукотворною красою.

Колись щось подібне пережив, вперше потрапивши до Опішні або, як його ще називають, Опішного. Столиці українського гончарства. Одна мудра людина сказала, що«під височенним небом Опішного пролягла межа між минулим і майбутнім, між тлінним і вічним, між бездуховним і духовним, між провінційним і столичним, учорашнім і завтрашнім в Українській Культурі. В Опішному збираються спраглі в пошуках Духовності й Краси». Отож, побувавши дещо раніше інших земляків у тутешніх численних музеях-заповідниках, де чимало експонатів знайшли немовби природне місце своє під відкритим небом, під час цієї поїздки охоче ділився з ними власними враженнями від побаченого. З дитинства пам’ятаю глиняні миски, горщики і глечики. Згадую першу, ще кіровоградську, виставку гончарства Цвітного, що в нашому Олександрівському районі. І все ж, тільки побувавши в Опішні, почав по-справжньому розуміти: гончарні вироби можуть носити далеко не лише господарське призначення. І що вироби справжніх майстрів-гончарів та художників-керамістів, то - високе мистецтво з усіма наступними наслідками для людини, душа якої спрагла до прекрасного.

Втім, на Полтавщині туристи з Кіровоградщини знайшли ще один музей, котрий в чомусь ніби поєднує два попередніх. Він - у колишньому сотенному містечку Великі Будища. Це чарівний Музей козацького весілля. Він уміщує в собі не тільки килими, гончарні вироби, народний одяг, рушники (чимало з яких подаровано нащадками козаків та місцевою церквою), але й багато іншого етнографічного матеріалу. Тут, на відміну від інших сховищ старожитностей, дозволено брати до рук предмети старовини, а головне стати співучасником традиційного народного обряду, з його дотепами, жартами й повчальними настановами. Справді, цей музей є народним не тільки за своїм статусом, але й по суті.

2

До нових зустрічей, музейна Полтавщино!


424 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.