ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Майже 20 років боротьби знадобилось, щоб реабілітувати холодноярських отаманів

Майже 20 років боротьби знадобилось, щоб реабілітувати холодноярських отаманів

Учора топ-новиною дня стало повідомлення про те, що Київський апеляційний суд реабілітував кількох холодноярських отаманів та їхніх товаришів, які, уже будучи арештованими, підняли бунт у Лук’янівській в’язниці і загинули. Це - Ларіон Загородній, Мефодій Голик-Залізняк, Денис Гупало, Юрій Дроботківський, козаки Олексій Добровольський, Тимофій Компанієць, Іван Ляшенко, Василь Ткаченко, члени Холодноярського повстанського комітету Григорій Яковенко, Костянтин Здобудь-Волю та Леонід Мушкет.

Історик і дослідник Роман Коваль, автор багатьох книг про період Холодноярського спротиву більшовизму та його отаманів і діячів, з 1997 року вів боротьбу за реабілітацію цих та інших народних ватажків, які  чинили відчайдушний опір наступу на серединні українські землі  радянсько-більшовицької Росії.  За його словами, він звертався і до керівників Верховної Ради, і до Генеральних прокурорів, і до народних депутатів, але довгий час цю справу неможливо було зрущити з місця, бо діяв Закон про реабілітацію, прийнятий ще за часів СРСР, за яким такі люди однозначно вважалися злочинцями.

І хоча  Закон досі не змінено, але, очевидно, поведінка Росії та жертовність наших захисників поступово впливають на свідомість прокурорів та суддів. Принаймні, це перша група реабілітованих борців за незалежність часів Холодноярської республіки.  Таких виправдальних постанов слід винести ще чимало.

До речі, ті, хто потрапив тоді до Лук’янівської тюрми, були підступно  заманені на фальшиву нараду провокатором, якого підіслало Єлисаветградське ГПУ.

Ларіон Загородній, головний отаман Холодного Яру в 1922 р. (16.03.1897, с. Кошарки (тепер Йосипівка) Новомиргородського р-ну Кіровоградщини – 9.02.1923, Київ)

Денис Гупало

Ларіон Загородній, Мефодій Голик-Залізняк, Денис Гупало діяли на теренах нинішньої Кіровоградщини. 

Фото "Історична правда" 


1670 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.