ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кропивницький: в обласному художньому музеї відкрилася виставка робіт Володимира Кир’янова

Кропивницький: в обласному художньому музеї відкрилася виставка робіт Володимира Кир’янова

Минув рік, як не стало Володимира Кир’янова. Сьогодні ми згадуємо художника біля його творів – гротескних, іронічних, часом веселих, а часом і таких, що холодять душу. Згадуємо митця з великої літери, і це не комплімент, не комплекс провінціала, якому хочеться заявити про «собственных Платонов и быстрых разумом Невтонов». Кир’янов справді неординарний митець.

Одного разу його назвали, а потім воно якось і прижилося, «кіровоградським Гойя». Це з тієї ж серії про «собственных Платонов». Порівняння – річ узагалі невдячна. Щось меншовартісне. Я не чув, щоб поляки когось із своїх ставили позаду, не кажучи вже про французів. Вони називають своїх художників своїми іменами. І Кир’янова не треба під когось підлаштовувати. Він – не кіровоградський Гойя, не український Гойя, він – Кир’янов, і цим сказано все. Художник самобутній, митець як явище.

Крім того, Кир'янов і Гойя, попри притаманну обом глибоку іронічність, – автори різні: Гойя аналізував суспільні явища, Володимир Васильович – людську сутність. Він справді  скептично ставиться до роду людського, часто показує його навиворіт. Для чого є безліч підстав: людство далеко не досконале. Таким воно було, є і буде, з різницею у співвідношенні добра і зла. Але якщо «Капричос»  Гойї являє собою соціальну сатиру, ілюструє соціальну реальність, то графіка Кир’янова показує психологію самої людини, характер її життя, того, про що хтось розумний із сумом сказав: «Як кепсько і пошло ми живемо». Часом про це художник говорить прозоро, як, наприклад, у «Щурах» чи «Бігу в мішках», у більшості ж – складною мовою символіки і алегорій. Тоді глядачеві потрібні час, наполегливість і фантазія, щоб подолати лабіринти його думок і оцінок, нерідко, як на мою думку, глобальних («Гармонія безладу»). 

При цьому сюжетні повороти у нього настільки несподівані, що слід дуже уважно вдивлятися у кожну деталь, щоб підійти якомога ближче до суті того, що має на увазі автор. Для більшого розуміння художника, наведу тлумачення його символів, зроблених художником і мистецтвознавцем Андрієм Надєждіним: «Наприклад, зображення мушлі – це час, драконів – непереборна сила природи, птахів – переважно вісників долі, колодязів і криниць – шляхів до темного і світлого невідомого, драбини, сходи, лабіринти відзначають ті чи інші відрізки часу, жінку в своїх композиціях художник наділяє якостями Вселенської Душі: вона спить, літає, ловить, милується, падає і підноситься».

Часом можна почути про його спорідненість із Миколою Гоголем. У них дійсно є чимало спільного: гротеск, іронія, глибина спостережень. Тож цілком природно у художника виникло бажання проілюструвати великого майстра прози. Пригадую нашу розмову з Кир’яновим про те, що не завадило б видати альбом його ілюстрацій до Гоголя, у художника було таке бажання. Однак далеко не все залежить від самого автора. На мою думку, вітчизняна культура багато втратила від того, що ілюстрування Гоголя Кир’яновим не отримало державного замовлення. Будемо сподіватися, що колись таки вийде альбом робіт Володимира Васильовича, і в ньому знайде місце і гоголівська тема.

Маю щасливу рису характеру: мені не запам’ятовуються знайомі у домовиннах, пам’ятаю  їхні живі обличчя. Володимир згадується мені усміхненим, з хитринкою примружених очей і обов’язково черговою дотепною реплікою, сказаною майже на вухо. Він багато чого бачив і багато що помічав. А коли вам захочеться познайомитися з ним ближче, подивіться на чудовий портрет художника, написаний його дружиною Любов’ю Григорівною – у ньому якщо й не весь Володимир Кир’янов, то, принаймні, там його багато. 


388 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.