ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кропивничани відвідали музей Військово-морського флоту. ФОТО

Кропивничани відвідали музей Військово-морського флоту. ФОТО

У музеї Військово-морського-флоту, що у Великій Северинці поблизу Кропивницького, бодай раз у житті варто побувати кожному. Нині там  започаткували нову традицію, пов’язану з відзначенням дня народження нашого земляка героя-північнофлотця Ізраїля Фісановича. Рініше покладання квітів до пам’ятних місць, пов’язаних з його іменем, та інші заходи проводилися переважно в обласному центрі.

– Легендарний підводник народився в Єлисаветграді 1914 року. Тут він провів дитячі роки. Навчався в Зінов’ївській школі №7 та місцевому закладі ФЗН (фабрично-заводське навчання). У військово-морському флоті з 1932 року. Служив на підводних човнах Балтійського та Північного морів. Під час Другої світової війни, як командир підводного човна «М-172» бригади ПЧ Північного флоту, в Баренцевому морі потопив три ворожі транспорти. До весни 1942 року під час сімнадцяти бойових походів керований ним екіпаж потопив ще вісім гітлерівських транспортів. З успіхом виконав два спецзавдання з висадки-зняття розвідувальної групи на узбережжі Норвегії. Тож 3 квітня 1942 року за «мужність і відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками», капітан-лейтенанту Ізраїлю Фісановичу присвоєне звання Героя Радянського Союзу. З червня 1943 року він на чолі 6-го дивізіону підводних човнів. У квітні 1944 року призначений командиром підводного човна «В-1», переданого Великою Британією Радянському Союзу. Але наступного місяця під час руху з Англії човен  трагічно загинув… Крім радянських нагород (ордени Леніна, Червоного Прапора, Вітчизняної війни), Фісанович також відзначений вищою морської нагородою США - «Морським хрестом». Його ім'ям названо вулиці в місті Полярний Мурманської області та Кропивницькому. В нашому місті на приміщенні школи, де навчався, є меморіальна дошка. А в шотландському порту Данді на пам'ятнику підводникам, загиблим в роки Другої світової війни, серед сотень прізвищ висічені також імена моряків екіпажу Фісановича, –  стоячи біля експозиції, присвяченій земляку – Герою Радянського Союзу, розповідав один з творців музею, голова Кіровоградської обласної організації ветеранів-підводників Василь Гребенюк.  

Розповідаючи все це, колишній підводник Василь Гребенюк показував  копію субмарини, на якій Ізраїль Фісанович наводив жах на гітлерівців; реконструйований кітель капітан-лейтенанта тощо.

Оскільки в музеї була присутня й донька колишнього командира берегової батареї на півострові Ханко, що на Балтиці, Василя Фесенка, Валентина, присутні вислухали ще одну героїчну історію доби Другої світової, людськими долями пов’язану з Кропивниччиною. Зокрема, про йшлося про оборону Ленінграда, в якій брало участь чимало українців.

Оглянути музей такого масштабу, де перед очима яскраво постають сотні й сотні унікальних експонатів, за короткий час неможливо. Хіба що - нашвидку. Тому присутні зосередилися на головній темі, яка зібрала того дня. Роблячи гуртове фото колишніх моряків різних флотів, їх дружин (Надія Салтанова завітала з рідкісною міжнародною відзнакою підводників «Дружина моряка»), членів родин кількох поколінь, директор і ще однин із засновників музею Станіслав Пролуненко запевнив, що зображення вже сьогодні має бути …в Гамбурзі.

Непосвячені здивуються. А між тим, саме в Гамбурзі зараз проживає син легендарного підводника - Тарас Фісанович, котрий багато робить для популяризації імені свого батька, а отже й краю, де той народився, у всьому світі. Що ж до обставин, як успішний петербурзький медик опинився у Німеччині, про те Тарас розповідав особисто, коли відвідував місто на Інгулі в ході святкування сторіччя від дня народження батька. Виходить так, що Фісанович-старший та його близькі родичі поклали свої голови в боротьбі з нацизмом німецьким. Малолітнього Тараса, схожого на батька, мама-українка і бабуся переховували в окупованому Харкові, рятуючи від гітлерівців. А вже, коли він виріс  і, здавалося б, нічого кращого не міг бажати від життя, ще раз довелося тікати від фашистів, цього разу …російських, із Санкт-Петербургу кінця дев’яностих!..

Від Тараса Фісановича Станіслав Пролуненко дізнався, що його батько в дитинстві знав і говорив українською мовою. Втім, маючи літературний хист, устиг стати російськомовним автором, насамперед, популярної пісні «Строевая подводная», книг «Записки подводника» та «История «Малютки» (є в експозиції музею), завести щиру дружбу з відомими письменниками Веніаміном Каверіним, Левом Кассілем, Юрієм Германом, Констянтином Симоновим. Але, зі слів Тараса, вже дорослим (а коли загинув, не було й тридцяти!) Ізраїль міг при нагоді напам’ять читати поему Тараса Шевченка «Катерина».

– Буваючи в гостях Тараса Фісановича в Гамбурзі, – пояснює Станіслав Пролуненко, – щоразу роблю йому, як людині творчій, якийсь незвичний подарунок. – Наприклад, щоб нагадати в честь кого його самого названо, й собі вивчив «Катерину»…

Коли ж присутні в музеї дещо іронічно поставилися до слів директора музею, він ніби перевтілився, і з вуст колишнього моряка неймовірно емоційно полилося: «Кохайтеся, чорнобриві, //Та не з москалями, //Бо москалі – чужі люде,// Роблять лихо з вами…». 

Близько двадцяти хвилин у степовій «кают-компанії» стояла вражаюча тиша, перервана лише вдячним аплодисментами. Без перебільшення, почуте й побачене народження маленького мистецького дива, крім усього іншого, стало для всіх, хто зібрався в день народження героя, ще й уроком непідробного патріотизму.

Тож наступного листопада, коли на березі Інгулу сподіваємося таки буде споруджено пам’ятник легендарному герою-підводнику Ізраїлю Фісановичу, його земляки мають пам’ятати, що пам’ятник той людині, котра настільки любила шевченкову поезію, що, коли в Полярному на Мурмані у нього народився син, то двадцятип’ятирічний Ізраїль не випадково назвав його Тарасом.


Фото автора

342 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.