ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Кіровоградський професор Залмен Філер про вплив сонячного опромінення на соціально-політичні процеси

Кіровоградський професор Залмен Філер про вплив сонячного опромінення на соціально-політичні процеси

Професор Філер сідає за ноутбук і фіксує зміни графіка сонячної активності, звіряючи свої позначки з сайтом Національного управління з повітроплавання і дослідження космічного простору США. Цю процедуру 82-річний кіровоградський вчений виконує щодня більше трьох десятиріч, займаючись дослідженням впливу випромінювань Сонця на життя людини. Правда, в кінці 70-х в СРСР не було ні комп'ютерів, ні Інтернету, а з наукової літератури - лише рідкісні архівні рукописи та невелика книжечка «Фізичні фактори історичного процесу». Її автор - видатний вчений Олександр Леонідович Чижевський, який висунув гіпотезу про зв'язок соціальних катаклізмів і циклів сонячної активності в 1915 році. У нинішньому році дивовижному відкриттю, що проливає світло на природу воєн, повстань та революцій, виповнюється сто років.

- Аналізуючи і зіставляючи ці дані, можна не тільки пояснити, але і передбачати можливість державних переворотів та інших соціальних негараздів, - переконаний Залмен Філер, професор кафедри прикладної математики, статистики та економіки Кіровоградського педуніверситету імені Винниченка. - Можна також обґрунтовувати прогнози щодо майбутніх врожаїв, які безпосередньо пов'язані з числовим показником сонячних плям (або, кажучи по-науковому, числом Вольфа). Ці графіки є покажчиками зачаїлися небезпек. Наприклад, Велика французька революція, загибель «Титаніка», аварія на Чорнобильській АЕС та інші знакові події відбувалися тоді, коли активність Сонця досягала апогею. Навіть події, які відбулися на Майдані, в Мукачевому і тривають на сході України, цілком зрозумілі з точки зору геліосоціологіі.
Залмен Філер - один з учених, які серйозно ставляться до космічних вібрацій і всім, що з ними пов'язано. Теорією Чижевського він зацікавився в кінці 70-х років минулого сторіччя, коли очолював кафедру вищої математики Донецького політехнічного інституту. Сьогодні знання професора допомагають аграріям Кіровоградщини планувати види на врожай, виходячи з особливостей клімату в різні роки. Адже під час мінімуму сонячної активності зими стають суворими і безсніжними, а літо - сухим і спекотним.

- Рудольф Вольф був першим астрономом, який став вимірювати активність Сонця кількістю плям, - розповідає Залмен Юхимович. - Розглянемо на конкретному прикладі. Так, 1 липня кількість Вольфа було 41, а сьогодні після максимуму 131, вже 39. За добу це число усереднюється, оскільки ситуація на Сонці безперервно змінюється. Перший максимум активності був 6 липня, другий, рівний йому за величиною, - 9 липня. З цього моменту пройшов тиждень, а вплив Сонця запізнюється - адже відстань до Землі становить 150 млн км. Якщо вимірювати в світлових одиницях, то промінь з поверхні Сонця до Землі йде всього 8 хвилин. Але до нас долітають не тільки світло, а й потоки часток з вмороженим у цей потік магнітним полем (він доходить до Землі від 24 годин до 4 діб). На картинці, яку я щодня обробляю, перша колонка означає швидкість сонячного вітру, друга - щільність потоку. Вона змінюється, і 9 липня середня швидкість була 370 кілометрів на секунду, а середня щільність - понад 4 протонів в кубічному сантиметрі. Такі потоки до Землі доходять за три - чотири дні. Саме на ці дні припадають події в Мукачевому, коли в перестрілці загинули люди.
- Як сонячне випромінювання впливає на Землю?
- По-перше, відбувається вплив безпосередньо на мозок людини. По-друге, цей потік частинок з магнітосфери, яка оточує планету, доходить до поверхні Землі і впливає на все живе: атмосферу, гідросферу, земну твердь (у вигляді землетрусів, вивержень вулканів, цунамі), рослинний і тваринний світ, включаючи людину.
Першим це зрозумів російський вчений Олександр Чижевський, який почав дослідження в 1915 році. Він усвідомив вплив цих факторів на суспільство і фактично створив галузь науки, яка все ще не вважається офіційною. Чижевський описав свою гіпотезу в величезній книзі, в 1918 р у віці 21 року захистив докторську дисертацію на спільному засіданні вченої ради Московського університету та історико-архівного інституту. Він був знайомий з наркомом освіти Луначарським. Той сприйняв його ідеї з інтересом і навіть обіцяв посприяти, щоб про них дізнався Ленін. Але не склалося. Через деякий час Луначарський запропонував автору скоротити обсяг книги. Ця брошура була видана в Калузі в 1924 році обсягом 72 сторінки.

Залмен Юхимович показує мені це унікальне видання, роздруковане з фотоплівки. У 1979 році він звернувся в Державну бібліотеку імені Леніна, яка прислала фотокопію твору Олександра Чижевського. У книзі є цікавий підзаголовок: «Вплив космічних факторів на поведінку організованих людських мас і на хід всесвітньо-історичного процесу, починаючи з 5 століття до Різдва Христового».
- Чижевський розумів, що підняв тему світового значення, - продовжує Залмен Філер. - Думаю, він би хотів видати своє творіння і англійською мовою, але скромні можливості друкарні не дозволили зробити це. Там не вистачило шрифту навіть на книгу Ціолковського, науковим наступником якого Чижевський є. Ще в юні роки Олександр Леонідович потрапив і під вплив його ідей. Звідси і такий космічний погляд на тему. Відкриття коштувало Чижевському восьми років ув'язнення в таборах 8 років заслання. Адже, виходячи з його теорії, виходило, що будівництвом комунізму в СРСР керували не партія і товариш Сталін, а нікому незрозуміла сонячна активність.
- А як ви почали цікавитися цією темою?
- У той час мені довелося пережити смерть батьків, і я ненадовго призупинив роботу над своєю дисертацією, продовжуючи педагогічну діяльність. Мені в руки потрапила книга про відомого вченого Акселя Берга - основоположника радянської школи біологічної кібернетики та біотехнічних систем і технологій. Потім я прочитав статтю про Олександра Чижевського та його книгу «Земне відлуння сонячних бур». Це було моє перше знайомство з виданням, яке стало одним з найбільш значних поповнень моєї домашньої бібліотеки. Мені, як фахівцю з теорії коливань і використанню вібрацій в різних технологіях, було цікаво: а хто створює сонячні коливання? Машини створюють конструктори, а хто керує Сонцем? Я якраз їхав у відрядження до студентів, які проходили практику в Сєвєродонецьку, а заодно і побачити дочку, яка теж була в числі практикантів. Вже перед від'їздом до Донецька показав їй книгу Чижевського. У цей момент я помітив, що піки сонячної активності припадають на певні роки: Велика французька революція 1789 року, створення «Маніфесту комуністичної партії» Маркса і Енгельса (1848 рік), Російські революції 1905 і 1917 років та інші дати. Все це наштовхувало на думку про зв'язок вагомих історичних подій з сонячною активністю.

Я виявив на одній зі сторінок «Земного відлуння сонячних бур» виноску, в якій говорилося: «У ці роки спостерігається масові психози». Цензура прибрала рядки про масовий психоз у другому виданні книги. Можливо, Чижевський (або редактор видання) змушений був вдатися до езопової мови, щоб говорити про соціальні явища.
У списку літератури в цій книзі я побачив і його калузьку брошуру 1924 і захотів дізнатися більше про автора. Пізніше, коли я вже отримав фотокопію цієї книги з Ленінської бібліотеки, я почав більш предметно вивчати тему і продовжив пошуки.
За допомогою колег по кафедрі та електронно-обчислювальної машини вдалося визначити: Сонце і Місяць створюють приливи в морях і океанах на Землі, але вплив Сонця значно більше. Період сонячної активності триває приблизно 11 років. Це дало Залмену філерів підстави розрахувати, що наприкінці 80-х - початку 90-х років можуть відбутися події, здатні кардинально поміняти соціально-економічний устрій країни. Своїми міркуваннями він поділився з президентами Борисом Єльциним і Леонідом Крачуком, написавши листи в їхні адміністрації.
На жаль, прогнози вченого залишалися гласом волаючого в пустелі. Вище керівництво не вважало їх гідними уваги. Зате в Кіровоградській облраді зацікавилися прогнозами Залмена Філера. З подачі тодішнього глави депутатського корпусу області Миколи Сухомлина професора Філера запрошували до співпраці з аграріями, до його порад прислухалися і навіть надрукували кілька брошур про стан сонячної активності та її наслідків.
Сьогодні академік Української Академії оригінальних ідей, доктор технічних і кандидат фізико-математичних наук Залмен Філер продовжує свої дослідження разом зі студентами педагогічного університету. Час від часу в пресі з'являються його публікації, які підтверджують вірність теорії Чижевського. Так, в одній зі статей він пише про нинішню ситуацію в Україні: «Пік сонячної активності 2012 - 2014 рр. загострив боротьбу між правлячими і «опозиційними» олігархами, яка переросла в новий Майдан, привела до загибелі Небесної сотні, антіянуковічевскому перевороту і фактично до виникнення громадянської війни в Україні з втручанням путінської Росії. Соціально-економічні та політичні протиріччя в країні підмінили мовно-національними - це сприяло відколу Криму і спробам відколоти від України «Новоросію». А в світі в цей період прокотилася «Арабська весна». Вона не принесла народам свободу, а сприяла хаосу та економічного розгрому в цих країнах. Руйнівні процеси досі тривають в Лівії, Іраку та Сирії ».

- Зараз починається спад сонячної активності, - розповідає Залмен Філер. - А це вселяє надію, що зарвалися політики схаменуться і війна поступово зміниться перемир'ям, а пізніше, в 2016 - 2017 роках, і світом. Це процеси тривалі: громадянська війна після революцій 1917 року йшла майже 5 років. Стільки ж знадобилося ще для наведення порядку в економіці СРСР. Але я вірю, що у людей вистачить мудрості і мужності звернути наукові відкриття на користь Землі і людству.

730 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.