ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
13.03.2018 | 09:45

Кiровоградщина лідирує щодо забруднення колодязної води нiтратами

Кiровоградщина лідирує щодо забруднення колодязної води нiтратами

За результатами лабораторних дослiджень води з громадських та iндивiдуальних колодязiв (домогосподарства де проживають дiти до 3-х рокiв) областi, встановили, що у 2017 роцi двi третини дослiджених проб не вiдповiдали вимогам за санiтарно-хiмiчними показниками, а саме 1399 iз 2132 дослiджених проб (66%, при 63% в 2016р.), в т.ч. 61% за вмiстом нiтратiв. Про це йдеться на сайті Кіровоградського обласного лабораторного центру.

В т.ч. з громадських колодязiв за санiтарно-хiмiчними показниками дослiджено 1088 проб питної води, iз них майже кожна друга проба з перевищенням – 710 проб, або 65%, при середньому показнику по Українi 28%. Крiм того, 56% дослiджених проб води з громадських колодязiв областi не вiдповiдає вимогам за вмiстом нiтратiв, що на 34% бiльше нiж показник в цiлому по Українi – 21%.

Найбiльш високий показник невiдповiдних проб за вмiстом нiтратiв спостерiгається в Онуфрiївському – 100%, Петрiвському – 83% та Новоархангельському – 80% районах. Показник невiдповiдних проб вище середньообласного спостерiається в Устинiвському – 77%, Гайворонському – 71%, Вiльшанському – 69%, Олександрiвському та Свiтловодському – 67%,  Олександрiйському – 66% районах.

Найменша питома вага невiдповiдних проб за вмiстом нiтратiв спостерiгається у водi з громадських колодязiв м.Олександрiя – 33%, тобто практично кожна третя проба питної води не вiдповiдає вимогам нормативiв та Новомиргородському районi – 10%, де кожна десята проба не вiдповiдає вимогам нормативiв.

З iндивiдуальних колодязiв домогосподарств, де проживають дiти до 3-х рокiв, за санiтарно-хiмiчними показниками було дослiджено 1044 проб води з яких 689 були з вiдхиленням вiд нормативiв 66% (при середньому по Українi – 30%), крiм того у 688 дослiджених пробах був перевищений вмiст нiтратiв, що становить 66% (показник по Українi – 28%).

100% дослiджених проб води з iндивiдуальних колодязiв на територiї м.Олександрiя, а також Олександрiйського та  Добровеличкiвського районiв має перевищений вмiст нiтратiв.

Вода iндивiдуальних колодязiв з вiдхиленням вiд нормативу також спостерiгається на територiях  Олександрiвського та Долинського районiв – 86%, Бобринецького – 84%,  Компанiївського – 82%, Новомиргородського – 74%, Новоархангельського – 73%, Устинiвського – 72%,  Знам’янського – 71%, Петрiвського – 67%, Онуфрiївського – 65% районiв.

Найнижчий показник проб води, що не вiдповiдають вимогам нормативу за вмiстом нiтратiв становить – 10% (Вiльшанський район), при цьому вода з кожного десятого iндивiдуального колодязя не придатна до споживання.

Вiдповiдно до аналiтичних даних Державної установи “Центр контролю та монiторингу захворювань МОЗ України” (за результатами лабораторних дослiджень питної води з громадських та iндивiдуальних колодязiв, що були проведенi обласними лабораторними центрами МОЗ України) Кiровоградська область займає лiдируюче положення щодо забруднення нiтратами води громадських та iндивiдуальних колодязiв.

Чисельнi науковi дослiдження довели, що нiтрати мають високу токсичнiсть для людини та здатнiсть трансформуватися у нiтрозамiди i нiтрозамiни, яким властива мутагенна й канцерогенна дiя. Встановили, що нiтрати впливають на органи травлення, в тому числi виникнення ракових пухлин в шлунково-кишковому трактi у людини, на дiяльнiсть сердцево-судинної системи. Тривале надходження нiтратiв (навiть в незначних дозах) зменшує кiлькiсть йоду, що призводить до збiльшення щитовидної залози. Порiвняно легко людина переносить середньодобову дозу нiтратiв в 15-200мг; 500мг – це гранично допустима доза (600мг – вже токсична доза для дорослої людини), а для отруєння грудного малюка досить i 10мг нiтратiв.

Слiд зазначити, що протягом 2017 року по Українi було зареєстровано 3 випадки захворювання на водно-нiтратну метгемоглобiнемiю дiтей до 1 року, для приготування харчування яких використовувалась колодязна вода, в якiй було значне перевищення вмiсту нiтратiв (по 1 випадку в Київськiй, Полтавськiй, Житомирськiй областях). Летальних випадкiв не було.

216 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.