ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Інгулгород: міф чи реальність

Інгулгород: міф чи реальність

11 червня 2015 року у Кіровограді пройшла наукова конференція, присвячена проблемі перейменування. За її результатами кіровоградські ЗМІ розповсюдили «сенсацію»: наше місто на європейських картах називалось Інгулгород. Але постає питання, чи було це справжнім відкриттям чи надуманою «сенсацією»?

У конференції «Перейменувальні процеси в топоніміці як ціннісний вибір українського суспільства» брав участь наш земляк Анатолій Пивовар, який спеціалізується на вивченні та аналізі карт. Він досліджував зокрема картографію Задніпровських місць та написав з цього приводу ґрунтовну роботу. Під час свого виступу Анатолій Пивовар розказав, що назва Інгулгород була  присутня на європейських картах, та поділився своєю версією виникнення цієї назви. При цьому зазначив, що поява назви Інгулгород на карті – це наслідок курйозної історії.

Про Інгулгород Анатолій Васильович розповідав і раніше, у 2014 році в інтерв’ю газеті «Україна-центр», де зокрема сказав і про те, що поселення Інгулгород він знайшов на одній з карт ХІХ ст., але впритул його вивченням не займався.

 За версією Анатолія Пивовара, яка прозвучала на конференції, назва Інгулгород вперше з’явилась на французьких картах. Французи, які були союзниками Туреччини, користувались послугами турків для складання карт. Турецька розвідка донесла про намір Росії побудувати фортецю у Задніпровських місцях. Однак туркам не була відома її назва, тому назву спробували придумати самостійно. Оскільки фортеця мала бути побудована на березі Інгулу, з’явилась перша частина назви – «Інгул». Частина «город» з’явилась, тому що найближчі фортеці і міста, засновані козаками, Архангелгород та Миргород, мали такі закінчення. Коли ж туркам стало відомо, що фортеця має назву святої Єлизавети, то при складанні карти картографи не відмовились від Інгулгорода, а позначили його на Інгульці.

Вивченням Інгулгорода не займалися не тільки історики, а й кіровоградські краєзнавці, адже на всіх доступних картах Інгулгород був позначений на річці Інгулець, а не на Інгулі. Однак питанням Інгулгорода цікавились криворізькі краєзнавці, оскільки на одній із карт Інгулгород був позначений на місці Кривого Рогу. Зокрема краєзнавець Сергій Доценко навіть створив сайт, який присвячений Інгулгороду. Він ставить під сумнів твердження Анатолія Пивовара, що з великою ймовірністю Інгулгород взагалі не існував. Сергій Доценко зазначає, що першоджерела, а саме карти, свідчать, що Інгулгород існував, принаймні на картах, більше ніж чверть століття. На своєму сайті Сергій Доценко розмістив аж 15 карт, на яких нанесений Інгулгород. Нанесення на не менш ніж 15 карт протягом 25 років не може бути помилкою або випадковістю. Він відмічає, що назва утворилась від «фортеця (город) на Малому Інгулі» (в багатьох тогочасних джерелах так називали річку Інгулець). Вперше Інгулгород з’явився на карті 1752 року на річці Інгулець біля річки Жовта. Інгулгород та фортеця Інгул на карті були позначені на відстані 70-80 кілометрів від фортеці святої Єлизавети, місце розташування якої було позначене вірно.

«Загадка крепости Ингул заключается в том, что известная история государства Российского о такой крепости совершенно умалчивает. Безусловно, отсутствие упоминаний о крепости Ингул прежде всего свидетельствует о том, что с нею не связано какие-либо значительные военно-исторического события. Например, осада. Или же материалы предали забвению преднамеренно» - пише Доценко. Інгулгород був позначений лише на одній російській карті. Краєзнавець припускає, що така фортеця могла існувати, а не згадується в дослідженнях через недостатнє вивчення архівів, зокрема російських та через обмежений доступ для загалу до переважної більшості історичних документів. Найбільш вірогідною є версія, що фортеця Інгул та Інгулгород були засновані запорізькими козаками та належали Низовому війську запорізькому, яке мало автономію. Так на карті 1752 року єлизаветинська фортеця розташована на території Слобідського козацького полку, що, згідно карти, належить до Російської імперії. Фортеця Інгул розташована разом з фортецями Запорізької Січі (Кодаками) на  території, яка позначена нейтральною. На той час було виключене стихійне будівництво (без відповідного указу чи дозволу) фортець на території Російської імперії. Ще один аргумент – турки висловлювали протест Росії щодо будівництва фортеці св.Єлисавети, але не висловлювали протест стосовно фортеці Інгул, хоча обидві вони з’явились на картах одночасно, з подачі турків, та обидві наближені до Турції. На картах після 1769 року фортеця Інгул позначена як зруйнована. Це може пояснюватись нападом орди Кирим-Гірея, внаслідок якого була спалена велика кількість українських поселень, у тому числі козацькі фортеці Орлик (тепер Первомайськ), Саксаганський (тепер Кривий Ріг). Але ще більш інтригуючими є знімки googlemaps, згідно яких на місці ймовірного розташування фортеці Інгул, між річок Інгулець та Жовта, ландшафт нерівний, вгадуються якісь обриси на землі, які можуть бути залишками фортеці. Звичайно що цей слід міг виникнути під час заготівлі піску для дамби, яка знаходиться поруч, але старе кладовище, яке знаходиться неподалік та має великий кам’яний хрест на могилі козака Сави Самовриги (рік смерті 1783) лишає багато питань, вирішити які могли б лише розкопки.

До поширення «сенсації» про Інгулгород причетні на тільки журналісти, які неуважно слухали доповідь Анатолія Пивовара, а ще й помилка, яка закралась до експертного висновку Інституту археографії, який готував Віктор Брехуненко. Речення  «На європейських картах 1750-1770-х фортеця Святої Єлисавети позначена як Інгулгород» побудоване некоректно. За словами Віктора Брехуненка це речення повинне було відобразити версію Анатолія Пивовара щодо Інгулгорода. Для об’єктивності слід зазначити, що Віктор Брехуненко повідомив про наявність однієї карти, яка є серед знахідок Анатолія Пивовара, де на місці нашого міста нанесений Інгулгород. Але, як зазначив Віктор Брехуненко, це не має жодного значення, оскільки таке нанесення є помилковим. Так само, як помилковим є наявність на одній із карт двох фортець св.Єлисавети: на фактичному місці – на Інгулі та на місці Кривого Рогу – на Інгульці.

Наведені карти можуть бути цікавими й для кіровоградських краєзнавців. Царська влада, як і у випадку з фортецею Інгул, навмисно приховувала назву нашого міста до впровадження офіційної назви. На місці нашого міста, як і на всіх інших картах того часу, нанесена фортеця святої Єлизавети. Але на деяких картах нанесене місто. Характерно, що фортеця знаходиться на правому березі Інгула, а місто – на лівому, що відповідає дійсності, оскільки центром новоствореного міста був сучасний центральний ринок, а на перехресті сучасних Пашутінської та Преображенської знаходився магістрат. З карт можна дізнатись, як наше місто називали в Європі до 1775 року, який вважається роком появи назви Єлисаветград. Жодного згадування на картах назви Єлисаветград немає. На картах назва міста пишеться як Єлисавет Город, зберігаючи назвотворення, характерне для задніпровських місць. Так само як Миргород та Архангелгород. Важливо зазначити, що слово «город» на картах додається й до деяких міст, які ніколи не називались з додаванням цієї частини (наприклад, Орелгород замість Орлик, тепер Первомайськ). Однак на відміну від згаданих назв на більшості карт назва нашого міста складається з двох окремих слів: Єлизавет та Город. Такий факт вчергове заперечує міф про «утворення назви Єлизаветград природнім шляхом». Європейські карти підтверджують, що назва Єлисавет, яка  була дана українцями, кількість яких біля фортеці істотно переважала над іншими етносами, є повноцінною назвою та з’явилась з появою міщанської слободи.

Фрагменти карт взяті з сайту Сергія Доценка

1784 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.



Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.