ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Хто був першодрукарем в Україні насправді

Хто був першодрукарем в Україні насправді

В останню суботу травня Україна відзначає День працівників видавництв, поліграфії і книгодрукування. Відзначила й нинішньої суботи. І вже вкотре, як із року в рік,  Українське радіо повторило стару байку, придуману чи то до 1917 року чи вже у радянський час: «Першу друкарню в Україні заснував у Львові Іван Федоров». 

Свого часу я писав курсову роботу про українські першодруки (це було десь близько п’ятдесяти років тому) і ще тоді звернув увагу на дві обставини: на надмогильній плиті Івана Федорова накреслено «… друкар Москвовитин, котрий своїм тщанієм друкованіє занедбалоє ОБНОВИВ» (виділення моє  - авт.)  і що у одній з монографій  протоієрея Російської православної церкви, професора Федора Титова згадується, що до появи в Україні Федорова в ній існували пересувні друкарні. Тоді ж задався питанням на зразок «що було першим – курка чи яйце?», тобто, чи могли з’явитися пересувні друкарні, коли б не існувало стаціонарних. Вже після проголошення Україною незалежності прочитав про невеселу долю одного дослідника, котрий знайшов документи, які підтверджують появу в Україні друкарень задовго до Івана Федорова та про те, як ця звістка настільки перелякала партійне керівництво республіки, що воно, навіть, зібралося на спеціальне засідання. 

Не хочу образити Українське дротове радіо, яке відзначається загалом високим рівнем своїх передач, але так само не можу і пройти повз цю, м’яко кажучи, неточність. Тим більше, що не раз її транслювали й деякі телеканали (правда, там і не таке почуєш). Тому й пропоную читачам публікацію на цю тему, вміщену в Інтернеті. А щоб читач не подумав, що вміщене нижче –  фейк, зауважу: дана публікація має до десятка посилань на друковані видання серйозних авторів. Отже, хто насправді першим заснував друкарню Україні?      

«За дослідженнями українських та зарубіжних учених, у середині ХV ст. у Львові працювала друкарня Степана Дропана, заможного львівського міщанина, який, судячи з архівних документів, подарував згодом цю друкарню Свято-Онуфрієвському монастирю. (Свого часу друкарня потрапила до Степана Дропана завдяки його тестю – Яну Зоммерштайну)). Саме до монастиря Св. Онуфрія через 112 років, у 1572 р., приїде Іван Федорович (відомий як Федоров-першодрукар), щоб не започаткувати, а продовжити іти «стопами Богоізбраного мужа» та «друкарство занедбане обновити». Ці слова з післямови до «Апостола» (1574) та уривок з напису на надмогильній плиті Івана Федоровича свідчать, безперечно, що друкарство в Україні розпочалося задовго до Івана Федорова (Федоровича), перша друкована книга якого датована 1564 р. Окрім того, вченим Орестом Мацюком у Центральному державному історичному архіві Львова виявлено унікальний документ – інвентарний список книг Словітського монастиря (Львівщина) за 1826 р. Цей список складено польською та німецькою мовами. У переліку книг подано такі видання: Новий тестамент із мідними замочками, виданий у Почаєві у 1511 р.; Тріодь у шкіряній оправі, надрукована в Києві у 1527 р.; Тріодь у шкірі, видана в Києві у 1540р.; Анфологіон, оправлений у шкіру, Львівського видання 1542 р.; Служебник, також надрукований у Львові (1546) та ін. Отже, маємо ще один незаперечний доказ існування в Україні друкарень задовго до Івана Федорова, географія поширення яких досить широка. Книжок, виданих друкарнею Степана Дропана, на жаль, не збереглося. Але існують чотири видання, надруковані у Кракові в 1491 р. Швайпольтом Фіолем: «Осмогласник», «Часослов» та «Тріодь квітна» і «Тріодь пісна» (недатовані). Деякі дослідники, вивчаючи тексти цих видань, аналізуючи особливості і деталі поліграфічного оформлення, припускають навіть, що вони друкувалися в друкарні Грушівського монастиря на Закарпатті, а завершалася робота у столиці Польського королівства Кракові. Суттєвим підтвердженням такої думки є практично повне співпадіння текстів друкованих видань з рукописними аналогами, поширеними тільки в Закарпатті. Отже, можна стверджувати, що віднайдено деякі рукописні оригінали, з яких здійснювався набір уперше виготовленим кириличним шрифтом за зразками рукописних літер давньоукраїнської та церковно-слов’янської мов. Католицька інквізиція, яка займалася цензуруванням релігійної літератури, переслідувала Ш. Фіоля. Він навіть потрапив до в’язниці і змушений був переховуватися, зокрема і в Грушівському монастирі.

Цікаво також, що першим відомим друкованим твором українського автора є "Прогностичне судження про поточний 1483 рік” доктора медицини й філософії Юрія Дрогобича (Котермака), родом з міста Дрогобича. Ця книга вийшла ще й латинською мовою 7 лютого 1483 р. у Римі. 

Але це, як каже один відомий телеведучий, «вже зовсім інша історія».

1149 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.