ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ

Євгенія Бєжан: Всі хочуть жити якісно, але щось робити для цього не поспішають

Євгенія Бєжан: Всі хочуть жити якісно,  але щось робити для цього не поспішають

Євгенія Бєжан одинадцятий рік викладає англійську мову в Осетнязькій загальноосвітній школі. У 2015 році педагогічний загал району висловив довіру молодому педагогові і її обрали головою профспілкової організації. Євгенія вчитель англійської мови першої категорії, захоплюється спортивним туризмом, хореографією. А у вільний від роботи час,
із донькою займаються рукоділлям.

Більше про життя сучасних вчителів районних і сільських шкіл читайте в ексклюзивному інтерв’ю РК. 

- Пані Євгеніє, розкажіть про особливості життя районної школи... Які часи переживають її вчителі?

- Сьогодні у селі склалася така ситуація, що кількість педагогів на одну дитину завелика. На сьогодні триває процес децентралізації шкіл, і кожен вчитель тримається за своє місце, не хоче його втрачати. Але логіка повинна працювати в правильному напрямку: чи дитина отримуватиме освіту в простій сільській школі, де є лише один комп’ютер на 20-30 дітей, чи вона навчатиметься у сучасній оснащеній школі. Тому школи районів намагаються зміцнювати матеріально-технічну базу: є і смарт-дошки, з’явилися комп’ютерні класи, нові меблі... Зараз це робиться лише за кошти місцевого бюджету. На сьогодні відділилася лише Соколівська громада, вони утворили дві опорні школи, існують філії. Усе наближається до того, що район буде поділений на громади і вже будемо дивитися, що вийде з опорних шкіл. Але вся увага спрямована на опорні школи. Як голова профспілкової організації я повинна врахувати інтереси усіх педагогів, піклуватись про те, щоб і люди не втратили місце, і щоб діти отримали якісні знання. Але так зробити дуже важко, адже класи зараз маленькі. Є і по вісім учнів і по п’ять-чотири, а вчитель на них – один. А якщо буде об’єднаний клас із 25 учнів, а вчитель буде все одно один, то іншого вчителя доведеться працевлаштовувати. Батьки також ставляться до цього досить скептично, адже доведеться відправляти дитину на автобусі в інше село в опорну школу і це лякає як педагогів, так і батьків. І дітям доведеться звикати до нового колективу, а це, безумовно, стрес. 

- В наш час, молоді вчителі більше намагаються шукати роботу в містах. Яка мотивація особисто у вас - працювати в районній школі?

- Я потрапила в районну школу досить випадково. Ще навчаючись на 5 курсі мені запропонували замінити години вчителя, що пішла у декретну відпустку. Я досить активна людина й вдало поєднувала і навчання, і роботу. Тим паче, у сільській школі більш атмосферний колектив. Всі один одного знають. І з дітьми легше працювати. Я живу в Северинці і, хоч далеко від міста, але вранці трохи важкувато добиратися до роботи. Сьогодні молоді спеціалісти отримують надбавку до зарплатні, так як вони пішли працювати одразу після навчання. Це стимул для молодих педагогів залишитися в селі. У цьому році, в серпні, ми відчули, так би мовити, кадровий голод, адже на перше вересня з 600 педагогів району звільнилося 48. На той момент ще не підвищили заробітну плату, а дістатися до місця роботи не так просто. Тому до Нового року у деяких школах були не закриті позиції. Ніхто не хоче йти працювати в село у школу за 2 тисячі гривень, а робота вчителя початкових класів дуже складна. Зараз ці вакансії вже закриті, але якщо ми не будемо залучати молодь працювати у сільських школах, то довго на кваліфікованих кадрах ми не протримаємося.

- Яке співвідношення молодих вчителів і більш кваліфікованих у школах району?

- В одній школі працює приблизно 20 вчителів середньої школи, то молодих педагогів з них десь 25 відсотків. У цьому році в наш район прийшло працювати 10 молодих педагогів – це замало. Але чи залишаться вони працювати надалі – теж питання. Є такі райони, в які молоді педагоги не прийшли працювати взагалі.

- Крім надбавок, як ще стимулюють молодих педагогів? І яка надбавка зараз?

- У нас є закон, згідно з якимдо зарплатні може додаватися до 20 відсотків  за престижність педагогічної праці. Але він так «чудово» прописаний, що там зазначено саме «до 20%». І кожен район і влада читають цей закон як їм завгодно. Один відсоток –  це також до 20 відсотків. Але ми наполягаємо на тому, щоб наші педагоги отримували всі 20.  Молоді спеціалісти отримують 15% надбавки до заробітної плати. І в цьому році у нас була можливість в кінці року виплатити технічним працівникам майже цілий посадовий оклад. І щорічно до Дня вчителя педагоги отримують надбавку. Раніше це було 70-80 відсотків, а в цьому році їм виплатили навіть 100 відсотків. Майже всі педагоги отримали щорічну одноразову винагороду у розмірі посадового окладу за сумлінне виконання обов’язків до Дня вчителя.

- Яка ситуація з позашкільною освітою?

- В районі є ДЮЦ, де при школах працюють гуртки. Після уроків діти відвідують їх. Зараз відкрите питання щодо існування цього ДЮЦу і цих гуртків в умовах децентралізації. Як цей заклад буде функціонувати: громада самостійно відкриватиме гуртки, чи може у нас буде співфінансування з різних громад, щоб утримувати цей ресурс. Але нам не вистачає як кваліфікованих педагогів, які б хотіли займатися саме позашкільною освітою, так і педагогів, які могли б у село приїхати працювати і робити те, що дітям цікаво. Якщо це хореографія, то не вистачає хореографів. Більша частина займається декоративно-ужитковим мистецтвом. Так, вчителі намагаються поєднувати уроки і позакласну самодіяльність. Проте немає такої людини, яка б приїхала і займалася винятково гуртками.

- То ось звідки у вас з’явилось захоплення рукоділлям?

- Так, я люблю виготовляти різні речі з природнього матеріалу і люблю шиття. Берусь за все і все виходить, окрім в’язання. Вишивка і в’язання – це не моє. Я досить непогано малюю. А як народилася донечка, то в мене з’явився стимул розвиватися самій і розвивати дитину. Ми займаємося цим на простому рівні. Якщо я щось зробила своїми руками, то можу подарувати це близьким чи друзям на різні свята. Але зараз у мене замало вільного часу на рукоділля, я намагаюся поєднувати. Доньці 5 років, вона ходить у садочок і відвідує мистецьку студію «Совушка», тому їй дуже подобається малювати і ми намагаємося це розвивати.

- Де ви черпаєте нові знання для того, щоб розвивати шкільну освіту району? Можливостей у вчителів району поїхати в інше місто на різні конкурси, тренінги менше, ніж у міських?

- Наразі Інтернет дає дуже багато можливостей і ресурсів розвиватися. Є і вебінари, і майстер-класи, які можна відвідати як у місті, так і онлайн.  Особисто я, як вчитель англійської, вдосконалюю навички іноземної  мови, шукаю новинки, освоюю нові платформи, щоб урізноманітнити свої уроки. А з профспілкової сторони, скажу так: хто шукає, той завжди знайде. Для мене завжди було цікаво дізнатися, як проводяться тренінги, майстер класи, хотіла долучитися до них. Я знайшла такі ресурси, необхідні майстер-класи, тренінги, відвідую їх, спілкуюся часто з людьми з усієї країни. Зокрема, нещодавно у Харкові ми зустрічалися з чудовими людьми, з жінками політичної сфери. Там була і заступниця Кернеса – Світлана Світлична.  Її життєва історія дуже цікава, як вона з медсестри стала заступницею. Також я є учасницею Данського проекту, який розрахований на 3 роки і підходить до свого фінального завершення. Дуже цікаво побачити досвід розвитку профспілки за кордоном. У Данії профспілки багато чим відрізняються від наших. Ця держава зацікавлена в тому, щоб люди мали якісне життя, тому там трошки інша ситуація, ніж у нас. В Україні робочий клас знаходиться в опозиції до влади. Я намагаюся взяти участь у якомога більшій кількості тренінгів, бути людиною нової формації, яка несе щось корисне населенню. Насправді у нас всі намагаються показати себе грамотними, але якщо копнути глибше, то наші люди дуже необізнані. Ми так навантажені побутовими проблемами, що побачити щось більше вже не вистачає ні сил ні часу. Всі хочуть жити якісно, але щось робити для цього не поспішають. Тому я обрала для себе правило: думай глобально, а дій локально. Потрібно починати з себе.

- Дякую за цікаву розмову!

2193 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.