ОНЛАЙН-ТРАНСЛЯЦIЯ
24.03.2017 | 09:58

Спецінспекції 25 років: Андрій Максюта розповів про щоденну роботу, здобутки та висновки

Спецінспекції 25 років: Андрій Максюта розповів про щоденну роботу, здобутки та висновки

З призначенням на посаду нового керівника спеціалізованої інспекції Кіровоградської міської ради, діяльність цього органу стала помітною чи не кожному мешканцю обласного центру. Про особисті рейди перевірок, найпоширеніші порушення, штрафи, демонтаж незаконних споруд та в цілому роботу спецінспекції, напередодні 25-річчя, говоримо з її начальником,  Андрієм Максютою. 

– Яка найбільш проблемна сфера у діяльності спецінспекції?

– Я намагаюся братися за все. Навіть за деталі та дрібниці, адже саме з дрібниць починається весь комплекс благоустрою. Проблемними, або такими, що потребують постійної уваги, вважаю санітарний стан міста – через викидання сміття у не відведених для цього місцях, неприбирання прилеглих територій до магазинів, закладів побутового обслуговування, приватних домоволодінь, захаращення земельних ділянок - наданих в оренду, або у власність, незаконне знищення зелених насаджень, самовільні розриття і проведення земляних робіт без дозволів, стихійну торгівлю, і ще багато чого. Від нормального санітарного стану залежить екологічна якість життя людей. Ще, проблемним на сьогодні, є стан доріг – асфальтове покриття зійшло разом зі снігом і його необхідно терміново відновлювати. Встановлення підприємцями торговельних об’єктів та реклами – має відбуватися виключно у законний спосіб, через отримання відповідних дозволів. Все вище перераховане потребує контролю, який спецінспекція і здійснює в рамках чинного законодавства та згідно Правил благоустрою міста, затверджених міською радою у 2012 році.

– Хто в основному порушує Правила благоустрою та санітарний стан міста?

– Насправді, не можна сказати, що хтось порушує більше, а хтось менше. Порушують різні суб’єкти господарювання. Порушників можна розділити на три групи. Перша – це і підприємці, і просто громадяни міста, які щось встановлюють, облаштовують, або проводять якісь роботи без відповідних на те дозвільних документів, захаращують земельні ділянки, не прибирають сміття та не утримують свої території у належному стані.  Друга група - громадяни міста, які елементарно - не доносять до сміттєвих баків сміття і викидають його аби де. Трапляється навіть і таке - їв, пив, курив і де захотів, там це все і викинув. Деякі навіть можуть викинути сміття з вікна багатоповерхівки, чи з автівки, вивезти і звалити його в лісопарковій зоні чи на березі річки. Третя група – підприємство, яке займається вивезенням сміття, адже буває, що його невчасно вивозять, а те сміття розтягують собаки, розносить вітер. Також мають дотримуватися графіки вивозу сміття з приватного сектору і має працювати інформування населення – адже в протилежному випадку, люди виноситимуть його у хаотичному порядку. А взагалі культура поведінки людей у соціумі повинна прививатися з дитинства. Треба пояснювати дітям удома, у дитсадках, школах, що не можна смітити, бо якщо кожен буде викидати біля урни хоча б по одній обгортці від цукерки, порожній пляшці чи пакету, то з часом наше місто буде повністю засмічене. Наявність урн, до речі, також контролюємо. Багато хто взагалі не розуміють, що є якісь встановлені норми поведінки в суспільстві. Чомусь так склалося, що люди думають, що палити сміття на своїй прибудинковій території – це нормально. Але це далеко не так. Тому ми проводимо з такими громадянами активну роботу і кожного дня спілкуємося і пояснюємо їм, що вони самі цим і дихають.

– Якісь дієві методи впливу використовує Спецінспекція?

– Штрафи. Це найдієвіші методи. І це не тільки в нашому місті. Я розмовляв з керівниками інспекцій в інших містах, і всі вони говорять про те, що у нас замалі штрафи, максимальний – 1700 грн. Але буває, що і максимальна сума штрафу не відповідає тяжкості порушення – зніс дерево, вилив нечистоти з асанізаторської машини, звалив самосвал сміття, розрив дорогу чи самовільно встановив МАФ – відповідальність згідно КУпАП. Розмір максимального штрафу я назвав. 

– Як реагують люди на появу спецінспекції в тій чи іншій частині міста? 

– Реагують по-різному. Більшість людей сприймають появу спецінспекції нормально, реагують на зауваження, виправляють порушення і значна частина з них надалі більше не вчиняють порушень. А є такі, що не виправляються, і ця частина зазвичай агресивно реагує - не всім подобається що від них вимагають дотримуватися правил. Все залежить від людей. Яка людина - така і реакція.

– Є статистика, скільки на сьогоднішній день порушень ви зафіксували?

– З 1 січня по 15 березня ми маємо 328 протоколів. Найбільш розповсюджені порушення – це не прибирання прилеглих та закріплених територій, несвоєчасно вивезене сміття, викидання сміття у не встановлених місцях, відсутність урн біля об’єктів торгівлі, відсутність кришок на люках, стихійна торгівля, або торгівля без відповідних на те дозволів і документів, незаконне розміщення реклами, завдання механічних пошкоджень деревам, незаконне знесення зелених насаджень, спалювання листя, гілля та сміття і захаращення територій незаконними конструкціями. На кожній міській адмінкомісії розглядається в середньому по 30 протоколів, а ще є 2 районні адмінкомісії. Кошти від сплати штрафних санкцій йдуть до місцевих бюджетів. 

– Є інформація, що під руку спецінспекції потрапляють і депутати? Яка їх кількість і який характер мають порушення?

– Депутати такі самі люди як і всі. Для нас не існує ВІП-порушників. Всі люди рівні. «Кум, брат, сват» - не проходить. Якщо хтось із депутатів має об’єкти торгівлі, ресторанний бізнес, готелі, аптеки, заправки, і т.п. – то що, для них окремі правила мають бути? Якби спецінспекція рахувалася з віп-порушниками (депутатами, чиновниками та їх родичами) то мені не потрібно було б ходити на роботу. Тому що у нас будь-який об’єкт комусь належить, за ним хтось стоїть, хтось має зв’язки, і бажаючих вирішити свої проблеми за рахунок панібратства багато. Знаючи мій характер, знаючи мої принципи, у них нічого цього не виходить, і навіть спроб таких немає. Під нинішній порядок спецінспекції потрапляють усі. У нас деякі депутати вважають, що якщо він депутат, якщо у нього є мандат, то йому можна все. Комусь не можна, а саме йому можна, він же «віп-персона», він же «над громадою». Але такі самовпевнені вже отримали реагування інспекції.

Також депутати міської ради та наближені до них особи часто встановлювали незаконні об’єкти реклами, МАФи та інші конструкції. Документували їх, приймалися рішення виконкому про демонтаж і демонтувалися такі конструкції. Я не рвався у спецінспекцію, але прийняв пропозицію і погодився працювати на благо міста, задля того, щоб внести свою частину в покращення благоустрою та санітарного стану міста, адже я живу в цьому місті. У мене тут живе сім’я і дитина. 

Протоколюємо ми усіх, і комунальників в тому числі. Взимку їздив у нічні рейди, без попереджень, і перевіряв як вони працюють. Також я міг виїхати рано вранці на роботу і подивитися, що відбувається в місті і, коли інспектори виходять на роботу - їм відзначаю проблемні місця, на які треба звернути увагу. Я фанат своєї справи. Під час нарад у міській раді піднімаю досить велику кількість питань, які турбують населення і добиваюся їх вирішення. Не мовчу і маю в цьому підтримку влади: міського голови, секретаря міської ради, які також вболівають за санітарний стан, за благоустрій. Під час кожної апаратки вони наголошують на проблематиці благоустрою. 

Робота спецінспекції нагадує роботу слідчо-оперативного підрозділу. Тому, що інспектори і вислуховують історії та версії людей, можуть і засідки на порушника влаштовувати, і розшукати власників занедбаних земельних ділянок, що пройшли по кілька процедур купівлі-продажу, і на заяви та скарги від населення реагують, фото-, відео- докази збирають, і ще багато чого цікавого можна розповісти з досвіду роботи інспекторів, але нехай це буде поки секретом. Часто, користуючись тим, що у вихідні спецінспекція не працює, люди порушують благоустрій та санітарний стан. Проте тепер чергуємо і у вихідні дні, особисто я також інспектую місто і на вихідних. Також завдяки небайдужим жителям міста нам вдається швидше реагувати та притягувати порушників до адмінвідповідальності.

Інші інспекції, з якими я контактував, виступають за те, що необхідно звертатися до депутатів Верховної Ради, щоб ті внесли зміни до Кодексу про адмінправопорушення в частині підвищення штрафів. Наприклад, у Румунії за спалювання листя штраф 550 євро.  Людина, сплативши таку суму один раз, вже не повторюватиме порушення. У нас за спалювання листя фізичною особою штраф сягає від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів (340-1360 гривень), посадова особа сплатить максимум – 1700 гривень. 

– З настанням весни порушень стало більше?

Є сезонні порушення. Випадає сніг – потрібно його чистити і посипати дороги і тротуари. Сходить сніг і що ми бачимо? – сміття, порослі, трава, сухостій і все це люди починають палити. А десь не прибирають зарослі взагалі. Ми підключаємося – прибирають. Стан доріг, про який я вже говорив, лісосмуги, паркові зони – все треба прибирати. Роботи вистачало завжди - що взимку, що зараз. Комунхоз працює в посиленому режимі. Зараз в місті триває декада з благоустрою, а з 3 квітня розпочнеться місячник з благоустрою.  В рамках цих заходів підприємства, установи та організації проведуть суботники, долучаться до них і не байдужі громадяни.

– Ми знаємо, що Ви їздили переймати досвід до інших міст. Розкажіть трохи, які висновки ви зробили? Як працює спецінспекція там і який рівень культури має населення?

У Чернівцях інспекція працює так само, але вона називається Інспекція з благоустрою. Наша робота не відрізняється, адже ми працюємо в одному правовому полі – Чернівецька міська рада прийняла такі самі Правила благоустрою міста, на основі Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Так само люди викидають сміття, але десь менше – десь більше. Так само зносять дерева, десь із розумінням – десь без розуміння. Проте ми відрізняємося від жителів Чернівців культурою людей. Можливо, це залежить від того, що Чернівці географічно знаходяться ближче до Європи (35 км до кордону з Румунією). Вони проінформовані про штрафи в Європі. Багато чого перейняли з європейського благоустрою. 

У них більше взаємоповаги, адже саме із взаємоповаги люди не «травитимуть» димом своїх сусідів і не кидатимуть сміття по місту. 

Я порівнював кількість порушень у наших містах,  і фактична кількість складених протоколів у нас вдвічі більша. Чому? Тому що по «стихійці» у Чернівцях не складаються протоколи взагалі. Це не означає, що стихійної торгівлі там немає, але завдячуючи спільній роботі інспекції, управління торгівлі і поліції її покроково ліквідовують. У тих місцях, де розповсюджена стихійна торгівля, проводиться превентивна робота: приходить увесь склад інспекції (а штат у них майже удвічі більший, у них 19 співробітників, а у нас 11, а місто таке саме за розмірами і по чисельності населення) і спілкується з людьми і пропонує людям переміститися торгувати на спеціально відведені для торгівлі місця. Також вони попереджають, що певного числа проводитиметься ще перевірка. Коли приходе намічена дата, весь склад інспекції, поліція та інші служби міста, які вповноважені на дану діяльність, виходять і не дають торгівцям розкладатися. Раз так зробили, другий – і торговці не йдуть туди більше. Можливо це пов’язане з тим, що в них прокидається свідомість. Працівники інспекції Чернівців показували мені фото території «до» і «після» стихійної торгівлі. Зараз там чудові паркові зони, і вулиці вільні для пересування. Як вільні вони від літніх кафе в зимовий період. Влітку їх у Чернівцях стояло 86. Закінчився сезон – всі демонтували самі ж власники. В нас, у Кропивницькому, частина «літників» переросла в «зимники». Нам є до чого прагнути, але я не скажу, що у нас дуже багато порушників. Нормальних людей все ж таки більше. Це кажу і я, це кажуть і інспектори інспекції, які пропрацювали вже по 10-15 років. Уявіть, яка практика спілкування з людьми, яка школа. Загалом спецінспекції вже 25 років! Її було створено 8 квітня 1992 року. Кожного дня працюємо на благо міста і громади. 

– Що б ви побажали людям, які прочитають це інтерв’ю?

– Я хотів би звернутися до людей із проханням поважати в першу чергу один одного. Розуміти, що чисто там, де не смітять, а не там, де прибирають. Цю приказку не я придумав, але це дійсно так. І не потрібно перекладати відповідальність або шукати відмовки «чому я порушую», «а подивіться он туди» - треба просто не порушувати. Всі ми хочемо ходити чистими вулицями, але багато хто з нас при цьому порушує санітарний стан.

Після того, як за нашого втручання прибрали великі накопичення сміття на трьох точках – на вулицях Київській, Степняка Кравчинського та Степана Разіна, не пройшло і два місяці, як ці гори непотребу знову утворилися, і зараз комунальники  знову їх ліквідовують. А на все це витрачаються комунальні кошти. Ми повинні думати не тільки про благоустрій, а і про економіку країни і не витрачати бюджетні кошти на те, чого могло і не бути, якби наші люди викидали сміття де треба. Хотілося б розуміння людей. Розуміння того, що є Правила благоустрою міста. Вони є обов’язковими для виконання усіма суб’єктами господарювання (фізичними та юридичними особами) і за їх порушення передбачена відповідальність. Відповідати прийдеться усім без винятку. Ще раз наголошую – ВІП-порушників для нас не має, впливові зв’язки не допоможуть уникнути штрафних санкцій – краще оформлювати передбачені законом дозволи і отримувати погодження. Правила благоустрою є на сайті Кіровоградської міської ради. 

Спецінспекція знаходиться за адресою: 
вулиця Волкова, б.11, корпус 1, тел.:  55-34-17. 

4342 0
НОВИНИ

Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на Ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в Україні та Світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Електронна пошта №1- простий та зручний e-mail ім'я@ukr.net.Найсвіжіші та найголовніші новини за сьогодні на http://www.ukr.net.

Sinoptik.ua - погода в україні та світі.

KINOafisha.ua - всі фільми в кінотеатрах України.

Базар avtosale.ua - місце, де можна купити найкраще авто.